.
  • 16. juuni 2016

Võistlused Pärnumaal

Nädalavahetus möödus meie ratturitel külmas, vihmas ja rajutuules Pärnumaa teedel võidu sõites, kus laupäeval sõideti Vändra ja pühapäeval Pärnu rattarallil.

Kui nädal varem tundusid Mulgi rattarallil võistlejaid poolel distantsil kimbutanud olud väga hullud, siis Vändras oli asi veel karmim. Päev otsa sadas paduvihma, temperatuur oli +6 ning marutuul märksa tugevam kui Mulgi RR ajal.

105 km pikkuse põhisõidu piduliku stardi lõppedes pandi kohe küljetuules gaas põhja ja peamiselt Rietumu eestvedamisel lammutati peagrupp kohe juppideks. Selle tulemusel läksid teistel eest 12 meest, kus meilt oli sees Kristjan Johanson. Jaanus Tasane, kelle olime nädalaks sundpuhkusele pannud, oli esialgu kolmandas ja Joosep neljandas pundis. Jooksikud hakkasid kohe vahet jõudsalt suurendama. Säreveres langes jooksikute hulgast kaks ja ette jäi kümme meest.

Kui sõidetud oli pool maad, ründasid jooksikute hulgast Lauk ja Vaga sõites väikse vahega kaheksase grupi ees, kus oli kolm Rietumu klubi proffi, kaks Taaramäe klubi venda, pärnakas, Viko ja meilt Kristjan. Rietumu vennad läksid jõuga Laugule ja Vagale järgi ja nii moodustusid kaks viisikut, kes tükk aega väikse vahega lasid, kuid ees olevad mootorid hakkasid siiski vahet vaikselt suurendama. Jaanus sõitis peagrupis, mis oli moodustunud teise ja kolmanda grupi ühinemisel.

Suure-Jaani–Vändra vahelisel metsalõigul läks esimene viisik oma teed ning sai selgeks, et võitja selgub nende hulgast ning Suurejõel jõudsid Kristjani viisikusse järgi peagrupist ära sõitnud kaks meest. Rietumu tegigi puhta töö ja võttis kolmikvõidu. Võitis värske Euroopa meister Peeter Pruus. Kristjan sõitis oma grupist koos kahe vennaga ära viis km enne finišit ja ründas sealt omakorda paar km enne lõppu, et viimast auhinnalist 6. kohta võtta. Kahjuks ta seekord ei kestnud, Aia sai ta kätte ja pani kontra kohe otsa ning jättis Kristjani 7. kohale.

Jaanus, kes nädala puhkas väsimuse tõttu, oli sellest tingituna ette teada tuim ning lõpetas Tanel Kangertiga tulnud peagrupis 21. kohaga. Joosep oli marutuules suurtes raskustes ja lõpetas järgmises grupis 31. kohal.

Stardi ootel37 km pikkust lühemat sõitu vürtsitas 10 km pikkune kruusalõik. Nagu peakorraldaja Kristen Kivistik tabavalt mainis: „Valgete teede sõit jääb ära, teeme siis selle siin Vändras.“ Ka sellel sõidul läks küljetuules ära kümme meest, kus sees ka meie Toomas Vool, Erki Laanemäe ning Henri Treimuth. Enne sõitu panime paika, et seekord mängime Erki peale. Poisid tegid, mis suutsid, aga Vändra kolmiku (kus oli ka U23 koondislane Janar Juss) vastu seekord ei saadud ning Erkil tuli finišis Viko poisi Kevin Saali paremust tunnistada ja teise kohaga leppida.

Samal distantsil said meie noortest veel kolme sekka N16 arvestuses Kristel Sandra Soonik 2. kohaga, N12 võidu võttis Anne Mari Mõttus ja M12 poistest võitis Henri Valmsen ning 3. koha sai Stefan Johanson.

Pühapäeval oli Pärnus ilm sõitjate suhtes sõbralikum, vihma ei sadanud, tuul oli küll väga tugev, aga mitte nii raju kui Vändras ning päikselisel päeval oli ka sooja kümme kraadi rohkem.

94 km pikkusel põhisõidul oli Rietumu meestel sama plaan, mis päev varem – kohe alguses küljetuules asi ära lammutada, mis neil ka põhimõtteliselt õnnestus. Võistlejaterivi tõmmati ketti ja ette tekkis ligi kolmekümnene punt. Sealt panid mõne aja pärast omakorda seitse venda punuma ning nende järel väikse vahega 22-liikmeline grupp, kus olid meilt Kristjan Johanson ja Vändra vigadest õppinud Joosep Sankmann. Jaanus Tasane jäi järgmisse gruppi ja langes sealt tehniliste probleemide tõttu veel tahapoole.

Nii sõideti väga kaua, ees seitse jooksikut ja 15 sekundi kaugusel 22-liikmeline jälitajate grupp. Kuna seitsme mehe hulgas oli ka Tanel Kangert tööd tegemas ja jälitava grupi ees väga organiseeritud tööd ei tehtud, siis hakkas vahe vaikselt kärisema ning nähes, et seitsmikut kätte ei saada, leppis Kristjan 15 km enne finišit Joosepiga kokku, et aitab järgnevad kilomeetrid teda, et juunioride võitu püüda. Mõeldud-tehtud. Joosep sai ilusti tuule käest ja positsioonil hoitud ning finišisirgel 350 meetri peal grupi esimeseks veetud. Kahjuks Joosep enam siiski nii värske polnud ja vajus grupi keskele ning sai 19. ja juunioridest 3. koha. Kristjan veeres üle joone grupi lõpus 28. kohal. Väga ribadeks läinud sõidul tuli tehnilist ebaõnne maitsnud Jaanus finišisse 80. kohaga. Sõidu võitis saarlane Karl Patrick Lauk Viikingist.

47 km pikkusel lühemal sõidumaal moodustus ette 30-liikmeline peagrupp. Meilt kuulus sinna Toomas Vool, Erki Laanemäe, Henri Treeimuth, Tony Tamm ja Kristel Sadra Soonik.

Seekord oli paika pandud, et kui eest ei saada, siis grupifiniši korral aitavad poisid Toomast lahti vedada. Seekord õnnestus asi 100% ning Erki ja Henri tegid oma töö korralikult ära. Toomas võttis magusa võidu „vanakeste“ ees, kellel finiši tegemisel oluline eelis suuremate ülekannete näol. N16 arvestuses sai Kristel esimese koha ning Tony M14 kolmanda koha, mis noormehele oli esimeseks karikaks jalgrattaspordis ja seda veel maanteel.

Viimane lihv enne EMV-d tehakse Lätis, kus Viljandi kõvemad ratturid stardivad laupäeval Champions Cupil Kuldiga tänavasõidul. Viljandi klubi bussis vurab Läti poole ka Josten. Tugevamatest on puudu vaid Greg, kes tuleb Eestisse tagasi grupisõidu ajaks.