.
.
  • 17. oktoober 2016

Tsüklokrossi EMV ja Tartu etapp

Laupäeval jagati Tallinnas Nõmmel hooaja viimased meistrimedalid tsüklokrossis. Kuldmedali võitsid MU23 klassis Kristjan Johanson ja MJ klassis Joosep Sankmann, hõbeda sai Kristel Sandra Soonik N16 arvestuses ja pronksi võitsid Henri Treimuth M16 ja Elina Tasane N14 klassis.

Nõmme väga raskel rajal sõidetud eestikad olid kohale meelitanud sarja etappidest rekordarvu osalejaid. Meeste eliidi ja U23 ühises võidusõidus oli joonel väga esinduslik seltskond: favoriidina läks rajale maailma paremikku kuuluv Eesti ainus maastikurattaproffi Martin Loo, maanteproff Rein Taaramäe, Caspar Austa, soome paremikku nii maanteel kui maastikul kuuluv Sasu Halme ning paljud teised. Meilt olid eliidi sõidus joonel Kristjan Johanson, Josten Vaidem, Greg Hallop ja Jaanus Tasane.

Sõita tuli 9 rasket ringi, 2,6 km pikkuse ringi sisse jäävad kaks pikka ja tõsist tõusu ning kaks ohtlikku laskumist, millest üks on tõsine „liivasein“, lisaks ohtralt liivatakistusi ja plangusektor ning ka U pöörded.

Sõit algas kohe soomlase dikteerimisel, kellega algul läks kaasa Kristjan, kuid see oli selge viga ning varsti tuli tempos veidi järgi anda. Kui Martin Loo soomlasega kokku sai, õnnestus nende sabale saada Kristjani suurimal konkurendil meistritiitlile Siim Kiskonenil Tallinna Kalevist. Kristrjan sai paariliseks Caspar Austa ja Josten liikus algul esikümne piirimail.

Poolteist ringi hiljem ehk kolmandal ringil oli ees Loo ja Halme, Kiskonen oli kahest esimesest maha jäänud ning teda jälitasid Johanson ja Austa, neile omakorda jõudis järgi Taaramäe. Viiendal ringil oli seis järgmine: Loo oli soomlasega vahe sisse saanud, kolmik Taaramäe, Austa ja Johanson said Kiskoneni kätte ning kohe ründas Kristjan, et kullakonkurent maha jätta ning vahe hakkaski kärisema. Josten kemples seitsmenda koha ja U23 pronksi eest. Ring hiljem ründas Austa ja sai omakorda Kristjanist ja Taaramäest lahti, nii pandigi lõpuni. Kristjan kannatas ilusasti sirged ja tõusud Reinu taga ära ja tehnilistel lõikudel oli ise kiirem ning sai Reinuga väikse vahe sisse. Tagatipuks läks Taaramäel eelviimasel ringil ka kumm, mistõttu sai ka Kiskonen Reinust uuesti mööda. Lõpplahendus oli järgmine: esimene Loo, kellele järgnes Halme, kolmandana tuli Austa, kellest 21 sekundit hiljem lõpetas Kristjan U23 Eesti meistrina, talle järgnes 47 sekundi pärast Kiskonen U23 hõbedaga ning kuuendana tuli Taaramäe eliidi pronksile.

Kristjan: „Sain nädala sees viiruse külge ja nina lõi täiesti kinni. Võistluspäeval oli ikka vilets enesetunne, aga sellest seisust vormus päeva lõpuks minu sõit ikkagi kullaks, mille olin tsüklokrossihooaja algul endale eesmärgiks seadnud. Rasketel hetkedel lisas motti sõidu ajal see, kui suutsin tõusudest Taaramäega koos üles saada. Olen väga rahul tulemusega.“

Jostenil kahjuks viimasel ringil jäi ikkagi võitluses pronksile rammu väheks ja ta lõpetas kaheksandana ning U23 neljanda kohaga. Josten: „Värskust ei olnud enam jalgades, olen pikast hooajast väsinud. Eesmärki ei suutnud täita, hakkan puhkama.“

MJ sõidus tegi Joosep Sankmann küll korraliku stardi, kuid konkurendid tegid esimese ringiga ikkagi valusat tempot ja Joosep oli esialgu poodiumilt välja tõrjutud, kuid liikus siiski väga hea kiirusega. Teisel ringil hakkasid eespool olnud kiirelt alustanud mehed vaikselt ära vajuma ja kolmandal ringi tõusis Joosep uuesti medalikonkurentsi tagasi ning hakkas vaikselt, kuid kindlalt mehi ükshaaval noppima, kuni saigi eelviimasel ringil ka liidripositsioonil sõitnud pärnaka Premeti kätte ning sai ka temast peagi lahti ning tõusis Eesti MV arvestuses liidriks. Kuigi sõiduvõidu sai soomlane Antti Jussi Juntunen, kellele Joosep kaotas vaid 19 sekundit, tuli Eesti meistriks siiski Joosep Sankmann. Joosep: „Olen väga rahul ja õnnelik, et suutsin eest libisenud konkurendid kinni püüda ja kulla võtta.“

M16 noormeeste sõidus, kus Henri Treimuth sai pronksmedali kulges sõit Markus Pajuri dikteerimisel, kes avaringist alates teistele püüdmatusse kaugusse libises. Väga pikalt olid hõbeda konkurentsis kolm meest: Kuusalu poiss Stefan Lootus, Henri ja Toomas Vool, kes mitu ringi omavahel kemplesid. Lõpuks Toomas väsis ja jäi maha, kuid Henri jäigi Lootusega maid jagama. Kuigi viimasel ringil pani Kuusalu noormees oma paremuse maksma, jäi Henri temast maha vaid kolm sekundit ja võib oma tulemusega täiesti rahul olla. Tõusvas joones sõitnud Erki Laanemäe tuli lõpuks viiendaks ja Toomas pani lukku esikuuiku.

N16 klassis ei saanud Kristel Sandra kodurajal sõitnud Kätlin Kuke vastu, kelle isa on tsüklokrossi guru Sigvard Kukk. Kristel Sandra lõpetas tubli sõiduga kindlalt hõbedal ja jäi tulemusega rahule.

M14 poistest sai meie parimana Marko Martti Mõttus 10. koha. Parema saavutamiseks oli talle takistuseks tagareast startimine, oli ju selles stardis 54 ratturit.

N14 konkurentsis sai pronksmedali Elina Tasane.

M12, kes sõitsid Soudali etappi, sai meie parimana Henri Valmsen 6. koha.

N12 arvestuses sai Anne Mari Mõttus 5. koha.

Vaata CX EMV fotovalikut galeriist.

Päev hiljem olid ratturid juba joonel Tartus Soudali karikasarja 5. etapil. Meeste eliidi sõidus sai Kristjan Johanson 6. koha.

Väga kiirel rajal läbi viidud sõidus eraldus teistest viisik, kus pool sõitu pidas vastu ka Kristjan, kuid siis algas mõõn ja mees jäi sealt maha ning sai endale seltsiks tagant tulnud Valvase, kellega lasti paar ringi koos, kuid viimasele ringile minnes jäi temastki maha ja lõpetas sõidu 6. kohaga. Kristjan: „Kõik jäi eestikate rajale. Täna olid jalad tühjad, aga õigel päeval tuli kõik välja ja see on peamine. Sügisel ja veel tõbisena teist päeva ei kestnud.“

Meesjuunioride sõidus juhtus põhimõtteliselt sama, sest Joosep pusis küll paar ringi kolmanda koha eest, kuid jäeti ikkagi neljandaks. Joosep: „Jalad olid väsinud ja rada oli ka liiga kerge minu jaoks.“

M16 sõidus näitas teist päeva järjest ja kogu sarja hästi liikunud Henri Treimuth head minekut. Kuigi Pajur oli jällegi teisest klassist ja võitis kindlalt, sai Henri kolmanda koha kaotades teisele kohale tulnud lätlasele vaid kolm sekundit, nagu päev varem Tallinnas Lootusele.

N16 teise koha sai teist päeva järjest Kristel Sandra Soonik.

M14 poiste parimana sai Marko Martti Mõttus 11. koha.

N14 arvestuses sai kolmanda koha Elina Tasane.

M12 poistest oli Henri Valmsen 8.

N12 sai Anne Mari Mõttus 4. koha

M10 poistest kerkis poodiumi kolmandale astmele Markus Järvsoo ning sama koha sai M8 klassis Märt Kannel.

N8 sõidus tuli kolmandaks Karmen Valmsen.

Enne viimast etappi on Soudali karikasarjas Kristjan U23 liider ning absoluudis Austa järel teine, Joosep asub kolmandal positsioonil, Henri ja Elina samuti kolmandal, Kristel Sandra teisel kohal.

Viimane etapp sõidetakse eeloleval laupäeval Raplamaal Valgus.