.
  • 31. august 2015

Tour de l'Avenir

Josten Vaidem osaleb Eesti U23 maanteekoondise ridades 22.-29. augustini 52. korda sõidetaval Tour de l’Aveniril, mida rattaringkondades kutsutakse noorte Tour de France’iks.

Aveniril sõidavad 19–22-aastased ratturid ning tuuri võitjate ajaloost võib leida palju endisi ja praegusi profimaailma tippe. Konkurentsi teeb sellel aastal tihedamaks uus reegel, et osaleda võivad ka noorprofid.

Rasket tuuri alustas 21 meeskonda 126 ratturiga. Eesti koondise ridades sõidavad Mihkel Räim, Aksel Nõmmela, Josten Vaidem, Timmo Jeret, Silver Mäoma ning Oskar Nisu. Treener on Rene Mandri ja mehaanik Ahto Puu.

3,3 km pikkuse proloogi võitis taanlane Andersen Kragh ajaga 04`53"89. Josten lõpetas 116. ajaga, kaotades taanlasele 43 sekundit. Eestlaste kiireim oli Aksel Nõmmela 46. ajaga.

Esimese etapi, Chablis–Toucy pikkusega 159,5 km võitis sakslane Jonas Koch. Peagrupp tuli 14 sekundit hiljem, Mihkel Räim oli 10., Josten lõpetas etapi 71. kohal. Tuuri liidrina jätkab taanlane Andersen Kragh. Eestlaste parim on kokkuvõttes Timmo Jeret 89. kohal, Josten on 109. kohal.

137 km pikkuse teise etapi Avallon–Arbois võitis taanlane Mads Pedersen, Aksel Nõmmela sai kaheksa jooksiku hulka kuulununa 2. koha, peagrupp tuli 1`43" hiljem ja Josten sai 88. koha. Kokkuvõttes asub Timmo Jeret 80. ja Josten 97. kohal. Punktiarvestuses tõusis Nõmmela 2. kohale. Tuuri liidriks tõusis šveitslane Tom Bohli. Eesti meeskond tõusis 6. kohale.

Kolmanda etapi pikkusega 137 km Champagnole–Tournus võitis jällegi suure grupi finišiga lõppenud sõidu taanlane Soren Kragh Andersen. Nõmmela sai 7. koha ning tõusis punktiarvestuse liidriks. Josten lõpetas etapi 100. kohal. Eestlaste parimana hetkel Jeret 78. ja Josten 95., meeskond jätkab kuuendana. Tuuri liidrina jätkab endiselt Tom Bohli.

Kui tuuri 2. ja 3. etapp olid sprinterite pärusmaa, siis 4. etapil oli juba korralikud tõusud etapi lõpus. 146,7 km pikkune etapp Annemasse–Cluses lõppes 3. ja  2. kategooria tõusuga. Võitis jällegi Taani koondislane, seekord Mads Würtz. Josten tuli eestlaste parimana 51. kohaga grupis, mis kaotas võitjale 2`15" ning tegi kokkuvõttes korraliku tõusu, asudes eestlaste parimana 64. kohale. Teistele koondislastele raskusi valmistanud etapil olid sunnitud tuuri katkestama Räim ja Nisu. Punktiarvestuses suutis Nõmmela rohelist särki kaitsta. Eesti meeskond langes 21. kohale. Tuuri liidriks tõusis tšiillane Jose Luis Rodriguez.

Edasi ootavad rattureid kolm päeva väga raskeid etappe. kus 5. etapil on sees üks 2. ja kolm 1. kati tõusu ning 6. etapil üks kõrgema kati ja üks 1. kati mägi ning viimasel seitsmendal etapil üks 3. ja kolm 1. kati mäge. Selle aasta Avenir ronib kõrgemale (üle 2000 m merepinnast) kui 2015. aasta Tour de France!

5. etapil oli taas must päev Eesti koondise jaoks. Lisaks eelmisel etapil katkestanud Räimele ja Nisule olid sunnitud tuuri pooleli jätma ka Nõmmela, Mäoma ja Jeret. Soovime Timmo Jeretile kiiret paranemist.

Väga mägise 103 km pikkuse etapi võitis prantslane Martin Guillaume, Josten tuli etapilt 70. ning tõusis kokkuvõttes 63. kohale, tuuri liidriks tõusis austerlane Gregor Mühlberger.

6. etapiks oligi ainsa Eesti koondislasena rivvi jäänud Josten. 128 km pikkuse etapi, kuhu sisse jäi ka üks kõrgema kati mägi, lõpetas Vaidem 42. kohal. Võitis Elie Gesbert Prantsuse koondisest ning jälle vahetus tuuri liider, kollase särgi tõmbas selga hispaanlane Marc Soler. Josten tõusis 55. kohale.

Tuur lõppes lühikese 93,5 km pikkuse, kuid väga mägise etapiga, millel oli kolm esimese kati tõusu. Võitis venelane Matvei Mamykin, Josten sai etapilt 63. koha ning lõpetas nädalapikkuse raske katsumuse 54. kohaga. Tuuri võitiski eelmisel päeval liidriks tõusnud hispaanlane Marc Soler.