.
.
  • 08. juuli 2016

Tartu noortetuur

4.-7. juulini sõidetud 42. Tartu noortetuuril teenis Henri Treimuth noorte mitmepäevasõidu Eesti meistrivõistluste arvestuses pronksmedali ja Viljandi Rattaklubi meeskond pronksi. Tuuril startis 81 ratturit Eestist ja Lätist ning esindatud oli 13 klubi.

Vihmasaju tõttu väga libedaks muutunud tehnilisel proloogirajal meie kõvemad liigseid riske ei võtnud ja läbisid raja kindla peale lähtudest mõttest, et proloogiga tuuri ei võida, aga kaotada võib küll. Erki Laanemäe sai 1,4 km pikkusel võistlusel 13. aja. Toomas Vool kaotas tehnilise äparduse tõttu väärtuslikke sekundeid ja sai 19. koha. Kristel Sandra Soonik oli 37. ja ühtlasi neidude kiireim. Henri Treimuth 40., Ukku Habakukk 58. ja Tony Tamm 74. Meeskondlikult asetusime 5. kohale.

Võistkond noortetuuri avamisel

Õhtul sõideti 54 km pikkune etapp Roiul. 13-kilomeetrisel ringil oli iga kord vahefiniš oma preemiasekunditega. Kuna tuult ei olnud, siis püsis aktiivseks kujunenud sõidul peagrupp siiski lõpuni koos. Kõik meie sõitjad tulid grupis peale Ukku, kes viimasel ringil jäi maha ja Tony, kes jäi napilt lipu taha. Erki jätkab tuuri 14., Toomas 20., Kristel Sandra 36., Henri 38. ja Ukku 66. kohal. Meeskondlikult jätkame 5. kohal.

Teise etapi stardis

Teisel päeval sõideti rajutuules tuuri raskeima profiiliga 71 km pikkune "kõva mehe ilmas" sõidetud etapp, mis viis ratturid Roiult Otepääle, läbis kõigile tuttavaid Liiva mägesid ja postiteed ning lõppes Vana Otepääl mäefinišiga. Meie poisid sõitsid meeskonnana oluliselt paremini kui päev varem, kuid siiski kaotati peale vahefinišit mõneks ajaks kontroll sõidu üle, mis juhtus ka teiste Eesti tiimidega. Selle tulemusel sai eest terve ports lätlasi. Kui mehed "ärkasid", oli põhimõtteliselt tuur tehtud. Õnneks pani peagrupist minema Henri ja sai endale ka paar kaaslast ning eest langes ka mehi ära, nii et Treimuthile etapilt 9. koht. Aga lätlastele nelikvõit. Erki ja Toomas tulid peagrupis vastavalt 25. ja 27. kohal ning Kristeli punt sai viimasena limiiti ning meie neiule etapilt 67. koht. Ukku, kes sellise tuulega üldse ime läbi teel püsis, sõitis küll lõpuni, kuid jäi lipu taha.

Kokkuvõttes tegi Henri korraliku tõusu ja on hetkel 10. kohal ning EMV arvestuses neljas. Erki on 17., Toomas 20. ja Kristel Sandra 57. ning meeskond 6. kohal.

Tuur jätkub lätlaste nelikjuhtimisel, mis on väga masendav olukord. Sama on ka meeskondade arvestuses, kus kolm esimest on Lätist. Aga tuleb tõdeda, et seda on sellel tuuril varemgi juhtunud, kui eestlased keskenduvad liigselt EMV-le (kuna mängus on koondise kohad Austria tuuriks) ja Läti satside üle, kes Eestis sõites kõik ka koostööd teevad, ei suudeta kontrolli omada ja lastakse endale 1:0 ära teha.

Kolmanda etapi pikkus oli 55,3 km ning tõusu kogunes selle kohta veelgi rohkem kui eelmise 71 km jooksul. Esmalt tuleb tunnustada korraldajaid, kes reageerisid teetöödele ja kavandasid kiiresti uue ringi, mis kujunes algselt plaanitust veelgi ägedamaks.

Ei tea, kas lätlased olid eelmise päeva edust uimased, aga igatahes lasti teisel ringil eest Markus Pajur ja tema soolosõiduks see kujuneski. Algul hoidis peagrupp turvalist vahet, aga siiski suutis noor ja andekas kalevlane edu kasvatada. Viimastel ringidel peagrupp enam tööd ei teinud ja lasi vahel käriseda ning Pajur võttiski tuuri liidrisärgi lätlastelt ära. Ring-ringilt jäi peagrupp raskel rajal väiksemaks ning meilt olid seal Henri ja Erki. Toomas oli maha jäänud ja tuli järgmises grupis. Kristel Sandrale ei olnud meie mägine trass konti mööda ja ta sai sõita neli ringi, enne kui lipu taha jäi.

27-liikmeliseks kahanenud peagrupp püsis vaatamata literdamistele koos ja tuli Mäe tänavale ühiselt. Henri tegi taktikalise vea ja pidi leppima etapilt 5. kohaga, kuigi võimed lubanuks vastumäge grupifiniši võita. Hiljem tunnistas mees ise ka, et ründamiseks jäi otsustusjulgusest puudu.

Henrile niisiis etapilt 5. koht, Erkile 21. ning Toomasele 33. Kokkuvõttes tõusis Henri 9. kohale ning säilib reaalne võimalus eraldistardiga EMV arvestuses neljandalt kohalt medalile tõusta, millest teda lahutab 19 sekundit. Erki asetseb nüüd 17. kohal ja Toomas langes ebaõnnestunud etapiga 32. kohale. Võistkond jätkab 6. kohal.

Viimase etapina sõideti väga tugevas tuules 10 km pikkune temposõit Kõrveküla-Lähte teel. See tuultele avatud üle keskmise raske profiiliga eraldistardi võistlusrada oli meie mehele väga sobiv. Henrit lahutas enne viimast etappi EMV pronksist kokkuvõttes 19 sekundit. Mees leidis endas vajaliku sisemise "rusika" ja lajatas etapilt teise aja, kaotades võitjale vaid 11 sekundiga ning tõusis kindlalt EMV pronksile ja kokkuvõttes ka koha võrra ning lõpetas Tartu Noortetuuri 8. kohaga.

Henri pärast finišit

Üliõnnelik Henri pärast finišit: "Tundsin juba soojenduse ajal, et jalad on superhead. Kui vaheaegu öeldi, siis mõtlesin: kurat, pean selle medali kätte saama ja panin gaasi juurde. Olen väga rahul, et sellega hakkama sain."

Meeskond treeneriga
EMV pronksi teeninud meeskond: Erki Laanemäe, treener Marek Johanson, Toomas Vool ja Henri Treimuth.

Erki sõitis temposõidus välja 9. koha ja sai tuurilt kokkuvõttes 13. koha. Toomas sai temposõidus 15. aja ja platseerus kokkuvõttes 31. kohale. Viljandi Rattaklubi võistkond koosseisus Henri Treimuth, Erki Laanemäe ja Toomas Vool said EMV arvestuses meeskondliku III koha ning üldarvestuses 6. koha.

Tuuri võitis Markus Pajur Tallinna KJK-st kahe lätlase ees. Meeskondlikult võitis lätlaste Team MSG. EMV arvestuses oli parim CFC I meeskond.