.
  • 05. juuli 2013

Tartu noortetuur

2.-5. juulini toimuvat 39. Tartu noortetuuri (ja EMV-d mitmepäevasõidus) alustas 75 ratturit 20 võistkonnaga Eestist ja Lätist.

Proloog sõideti Tähtvere laululava tehnilisel ringil. Kristjan sai ajaks 1.55,311, mis teeb 1,4 km läbimise keskmiseks kiiruseks 43,708 km/h. Proloogi võit jäi napi 8 tuhandiksekundi kaugusele. Reio Toom sõitis välja 28. aja ning Joosep Sankmann oli proloogil 53.

Õhtul toimus Vasula ringil 46 km pikkune grupisõit. Kristjan Johanson oli üliaktiivne, lõi ise teravusi ja läks minekutesse kaasa ning jõudumööda toetas teda ka Reio Toom. Kuid suured meeskonnad olid huvitatud grupifinišist ning ühtegi üritust väga kaugele ei lastud. Nii tuligi 55-liikmelise suure grupi finiš. Kristjan sai kolmanda koha ning 4 preemiasekundit. Etapi võitis Patrik Karl Lauk. Grupi ajaks mõõdeti 46 km järel 1.04.34, mis teeb keskmiseks kiiruseks etapil 42,747 km/h.

Kristjan on esimese päeva järel 2. kohal, kaotus Laugule 8 sekundit. Reio jätkab tuuri 27. kohal ning peagrupist maha jäänud Joosep on esimese päeva järel 58.

Järgneb 75 km pikkune etapp Otepää raskel Pühajärve ringil.

VRK kolmik Tartu noortetuuril 2013

Rattaklubi noortetuuri kolmik: Kristjan, Joosep ja Reio.

Noortetuuri II päeval sõideti 67 km pikkune etapp Pühajärve raskel ringil, mida tuli läbida viiel korral.

Meie taktika oli lihtne – eest ära saada. Esimene ring võeti rahulikult ja kombiti vastaste võimeid tõusudel. Teisel ringil vajutati klotsi ja eest läks duo Lauk ja Rubenis, siis Kiskonen ja veidi aja pärast Johanson ja Iljenko – kõik „vanad sõbrad“.
Kolmanda ringi poole peal moodustuski ette viisik, kellest KJK Kiskonen tööd ei teinud ning seda jooksikute punti jälitas veel kuus ratturit, kes üksmeelselt rügades said ring hiljem viis jooksikut kätte ja nii moodustus ette 11-liikmeline juhtgrupp, kus sees enamus tuuri peategelasi. Peagi saabunud mäefinišis oli Kristjan teine. Peagrupp oli pooleks läinud ja jäi maha juba üle minuti ning selle tagumisest poolest pani omakorda koos paari lätlasega punuma Reio Toom.

Liidrite grupist eraldusid pärast vahefinišit, kus Kristjan oli 3. ja sai ühe preemiasekundi, kaks ratturit, Kiskonen ja Rubenis. Teised jäid üksteisele otsa vahtima ja nii sõideti viimane ring 10-20 sekundi kaugusel üksmeelselt töötavast duost. Kristjan ründas omavahel kemplevast pundist 5 km enne finišit ja sai duole 6 sekundi peale, kuid millegipärast loobus ja 2 km enne lõppu olid situatsioon järgmine: ees kaks meest, 15 sekundi kaugusel jälitamas/kemplemas 9 meest ja ligi 5 minuti kaugusel 14-liikmeline grupp, kus sees Reio.

Finišilahendus: etapivõitja ja tuuri uus liider Siim Kiskonen (liider on vahetunud iga etapiga). Kristjan veidi kangestus viimasel sajal meetril, kurikuulsal Mäe tänava tõusul ning etapilt tuli 6. koht. Võib öelda, et meie liidri sõit oli korralik, aga lõpp läks tuksi. Reio lõpetas ligi viis minutit hiljem tulnud grupis ja etapilt 18. koht. Joosep jäi ülinapilt musta lipu taha.

Kristjan langes kokkuvõttes 6. kohale, kuid 6 esimest on 32 sekundi sees. Nii et kõik on võimalik. Reio tõusis 18. kohale. Meeskondlikust arvestusest oleme nüüd väljas ja jätkame kahe mehega.

Tuuri pikim ja raskeim etapp on Viljandi ümbruses. Tsiteerides „vana“ Lauku: vaat see on võidusõidu ring.

III päev sõideti tuuri pikimal (75 km) ja raskeimal rajal, kus Heimtali kruusatõusu ja Raudna mäge tuli mõlemat kolm korda võtta. Lisaks huvitav ja tehniline finiš Holstre-Polli rollerirajal mäkke.

Sõit algas plaanikohaselt: kohe Heimtali tõusul punn põhja ja grupp ribadeks. Kristjan oli tõusu otsas mäefinišis kolmas.

Noortetuuri mäefiniši järjestus

Eest pääseski 14 ratturit. Meilt sees Kristjan, Reio jäi järgmisse gruppi. Kahjuks oli juhtgrupis liiga palju liidri meeskonnaliikmeid ja seega grupp väga korralikult tööle ei saanud ning teist korda kruusale tulles sai suur grupp liidergrupile järgi.

Reiol aga läks sellel hetkel kruusa alguses kumm, jooksu vahetus ja auto tuules 70-ga kolonni. Raudna mäe jalamil sai Reio korraks grupi sabale, kuid kuna tulemas oli II mäefiniš, tõmbas grupp mäge hooga ja Reio jäi autode vahele rippuma.

Tõusu lõpus ründasid grupi kahelt poolt lätlased ning said vahe sisse, järgi läksid Vaga ja Lauk. Johansoni blokeeris Kiskonen osavalt poognaga ja siis kui järgi minna sai, oli vahe sees ja KJK tõmbas talle grupi kohe järgi. Kristjan proovis veel, sai kaasa ühe lätlase, kuid KJK-l oli grupis nii palju töömehi, et ka järgmine äraminekukatse neutraliseeriti.

Päri–Viljandi lõigul käis hull madin, peagi langes Vaga KJK-st gruppi ja see olukord tundus meile soodne, sest nende seljas oli kollane särk. Kuid millegipärast KJK oma rongi ette ei toonud/saanud, vaid tööd pidi korraldama hakkama hoopis ülejäänud jõuk.

Kristjani kommentaar: ütlesin Kiskonenile, kes kollases sõitis, et too oma mansa ette – teie peate ju tööd tegema. Vastuseks tuli, et mul on kõik ees, aga ise olid vaid kahekesi viiest Kalevi vennast grupi ees. Proovisime siis ise töö käima saada, kuid kellegil polnud motivatsiooni ja kui liidermeeskond ei tööta, siis ei hakka ju teised ammugi vaeva nägema.

Nii lastigi eesoleval kolmel lätlasel ja Laugul minna ning KJK keskendus üllatuslikult töö tegemise asemel hoopis keberniitimisele. Kolmas ring ja Paistuni sõidetigi suhteliselt rahulikult omavahel kembeldes. Kristjan küll proovis ise ja läks üritajatega kaasa, kuid ikka tõmbas KJK ja Pärnu asjad kinni. Loodist algas literdamine, mille tulemusel said Paistus ja pärast seda veel paar nägu minema. Johanson oldi aga erijälgimise alla võetud ja minema ei lastud. Kristjanile grupifiniši võit ja 8. koht etapilt ning väga suur pettumus.

Kristjani kommentaar pärast sõitu: haige värk, jooksikuid püüda ei tahetud, mind jälgiti hullult, kogu aeg tõmmati minu minekud kinni, järelikult kardeti; salakokkulepete vastu seekord ei saanud ja lõpuks oli sellest meeletust sõjast endal ka jalg läbi, abi oleks vaja olnud, nüüd vaja taastuda ja püüda korralik eraldi sõita, tuur tehti ära.

Reio, kes täpselt terve ühe ringi peale kummi purunemist püüdis gruppi autode vahel, sai etapilt 14. koha.

Etapivõit Patrik Karl Laugule kolme lätlase ees, Lauk tõusis ka uuesti tuuri liidriks. 75 km etapi võitja aeg oli 1.52.28, keskmine kiirus raskel trassil 40,17 km/h, peagrupp sai lõpuks üle kolme minuti pakki.

Peale sõitu oli treenerite, kohtunike, korraldajate ja sõitjate arutelu põhiteema, et miks KJK ei tahtnud tööd teha. Nende treener kehitas õlgu ja ütles: eks tule jälle asjad üle rääkida.
Kristjanist möödusid kokkuvõttes kaks lätlast ja ta langes 8. kohale, Reio tõusis 14. kohale.

Tuuril viimane etapp on 5. juulil Holstre–Paistu teel 9,5 km pikkune eraldistart, Reio stardiaeg 12:39 ja Kristjanil 12:45.

IV päeval oli kavas temposõit. Start Holstres ja tagasipööre Paistus. 9,4 km pikkune rada oli keskmisest raskem ning tuul stardist vastu.

Kristjan Johanson läbis distantsi 10. ajaga 14.17,243. Esimesed neli suutsid sõita alla 14 minuti. Võitis Lauk ajaga 13.39,685. Ülejäänud esikümme oli 7 sekundi sees. Reio Toom sai ajaks 15.14,097, mis andis 26. koha.

Tuuri kokkuvõttes Kristjani 8. koht ei muutunud; EMV arvestuses 5. koht, medal jäi 39 sekundi kaugusele; aktiivsustabelis 5. koht ja mägede arvestuses 7. koht.

Reio langes eraldistardi järel kokkuvõttes 20. kohale, EMV arvestuses 13. koht.

Noortetuuri autasustamine

Tuuri võitis Karl Patrick Lauk, SK Viiking.

Kristjan Johansoni kokkuvõte pärast tuuri: absoluutselt pettunud, aga tulevad uued võidusõidud. Olen neid kõiki võitnud sel aasta erinevatel võistlustel Eestis, Lätis, Leedus ja vorm oli ka hea, lihtsalt seekord läks nagu läks. Nüüd puhkenädal peale Rakke Samsungi maratoni ning tuuridest sõidan veel klubiga juuli lõpus Riias ja koondisega augusti keskel Austria noortetuuril.

Reio Toom: sõitsin oma taseme välja, olen arengus veidi sammukese edasi astunud.

Järgmisel aastal on juubelituur – 40. Tartu noortetuur.