.
.
  • 03. juuli 2012

Tartu noortetuur

3. juulil algas EMV mitmepäevasõidus noortele ehk 38. Tartu Noortetuur kogupikkusega 206 km. Proloog on Tartus Vasula ringil. Kolmapäeval sõidatakse Tartust Liiva kaudu Otepääle, neljapäeval Otepäält Holstresse ja reedel on eraldistart Holstre–Paistu teel.

Noortetuuri alustas 95 ratturit Eestist ja Lätist 19 võistkonnaga. Meie meeskond sõidab koosseisus Kristjan Johanson, Jaanus Tasane, Karl Treimuth, Reio Toom ja Ivo Velbaum.

1,1 km proloogil oli meie kiireim Kristjan, kes sai ajaga 1.49.711 15. koha; Karl sai 27. aja, Jaanus 33. ja Reio 45. koha. Ivol lõhkes rajal kumm ja talle pandi viimase mehe aeg. Võistkondlikult saime proloogil 7. koha.

Õhtusel etapil sõideti 46 km-ne etapp Vasula ringil, mis läbiti 41,23 km/h keskmisega. Sõit oli aktiivne ja närviline nagu ikka tuuri algul. Meie poistest käisid asfaldil pikutamas Ivo esimesel ja Jaanus teisel ringil, kuid said siiski kiiresti peagruppi tagasi. Vaatamata üliaktiivsele sõidule tuli finišisirgele 55-liikmeline peagrupp, kus meie edukaim oli Kristjan 13. kohaga; Karl sai 18. ja Jaanus 29. koha, Ivo ja Reio lõpetasid samuti peagrupis. Meeskondlikult saime etapil 6. koha ning samale kohale tõusime ka kokkuvõttes. Individuaalselt tõusis Kristjan 12. kohale, Karl on 24. kohal ning Jaanus 29., vahed sotis on alles väikesed.

II etapi start anti Tartu lähedalt Uhtist ning pikkuseks oli 68 km. Sõideti Liiva–Karilatsi–Ihamaru–Puskaru–Kanepi kaudu Otepääle ehk siis peale 14 km tuli 30 km kitsast viletsa kattega üles-alla lainetavat trassi ja lõpus jälle paarkümmend kilti paremat teed. Sõit oli endiselt aktiivne ja üritati kõvasti, kuid kuna tuult ei olnud, siis ükski minek ette ei jäänud ning lõpuheitluses oli ikkagi 45-liikmeline peagrupp koos. Meil oli selles mõttes halb päev, et kõik sõitjad peale tiimliidri passisid grupi taga ja keegi ei suutnud teda etapil aidata. Seetõttu tuli Kristjanil ees meeletu energia anda, et üritada sõitu kontrollida. Vaatamata sellele oli ta ennast lõpusirgel ideaalsele positsioonile võidelnud, kuid üksi ees kemplemisest oli jalg nii töntsiks muutunud, et viimasel 200 meetril enam spurdist midagi välja ei tulnud ning üle joone tuli veereda 21. positsioonil. Teised lõpetasid samuti peagrupis. Teist päeva järjest sai etapivõidu Läti sprinter Jirgensons ja tuuri liidriks tõusis saarlane Lauk. Kristjan langes kolm kohta ja on 15., Karl asub hetkel 25., Jaanus on 29., Reio 35. ning Ivo 43. kohal. Meeskond jätkab 6. kohal, endiselt on vahed väga väikesed ja kui edasi ribadeks ei lähe, siis otsustab asja eraldistart.

Otepäält Holstresse kulgenud etapp algas nii, et kohtunikekogu otsustas tuuri kõige pikema etapi lihtsustada. Nimelt oli politsei bosside lauanurgale jäänud kokkulepped ning rajaturvajad ei olnud õigeks ajaks kohal. Kohtunikud aga olid kärsitud ja ei lükanud starti 30 min edasi, kuigi seda on sellel tuuril ennegi tehtud. Niisiis otsustasid härrad kohtunikud, et sõidetakse pidulikus stardis liiderauto taga 11 km ja siis tuleb politsei ette ja antakse tehniline start. Aga 11 km-st sai 18 km, mille tõttu jäi ära esimene vahefiniš ja napilt jõuti ära teha esimene mäefiniš, aga sõit oli olulisel määral häiritud, sest matkati kõige huvitavamal rajaosal. Tehniline start anti siis 18. kilomeetril ja kohe pandi punn põhja ning venitati grupp pikaks. Meie meeskond oli pärast eilset koosolekut ennast kokku võtnud ja üritati korralikult võidu sõita. Arengut oli näha isegi kolonni tagant: kui siiamaani toimetas liider üksi grupi ees, siis seekord oli näha seal teisigi punaseid meeskonnatööd tegemas. Sõit oli üliaktiivne ja 20 km enne lõppu sai üksinda eest julgelt sõitnud Vosman KJK-st. See meile sobis, sest nüüd pidi tööle hakkama liider individuaalis ja meeskondlikus ning oma sprindijalga nüristama. Meil sai neljal mehel jõud otsa 15 km enne finišit, kus seda kõige enam oleks liidri jaoks vaja olnud, kuid poisid olid siiski tublid. Esimene kukkumine toimus 4 km enne lõppu, kus tee oli rattureid täis ja kaks maokat pandi veel enne lõppu. Meil jäid kõik poisid püsti, ainult Reio pidi korra jala maha panema. Finiš tuli Kristjanil hästi välja ja sentimeetrite mängus tuli 4. koht, Karl 21. ja Reio 30. Individuaalselt tõusis Kristjan 7. kohale. Meeskond jätkab 6. kohal.

Viimase etapina oli kavas eraldistardist sõit Holstre–Paistu vahelisel teel. Esimest korda selle aasta tuuril oli tuul tõusnud, mida grupisõidupäevadel nii taga igatsesime. Ratturid said rühkida peale tagasipööret vastu küljekaga. Rada ise on eraldistardiks mõnusalt koormav ning tuul tegi asja veel raskemaks.
Kõik meie meeskonna noormehed sõitsid oma selle hooaja kiireima eraldi. Kristjan Johanson sõitis 10 km ajaga 14.32.751 keskmise kiirusega 41,25 km/h, mis andis talle 13. koha etapil; 19. aja sõitis Ivo Velbaum, Karl Treimuth sai 22. aja, Jaanus Tasane sõitis välja 26. koha ning Reio Toom platseerus 41. kohale. Meeskondlikult olime temposõidu etapil 4. kohal.

EMV noorte mitmepäevasõidus võitis Ekke Kaur Vossman KJK I meeskonnast. Kristjan lõpetas tuuri kokkuvõttes 11. kohaga (10. kohal oleva mehega sama aeg). Koondisekoha oleks taganud eestlastest 6. koht, selle kaotas meie noormees tuuri kokkuvõttes 1 sekundiga. See jäi algul hinge kriipima, aga tegelikult oli kutt tubli ja ilus elu läheb edasi. Karl sai kokkuvõttes tubli 22. koha, meeskonna debütant Ivo Velbaum sai 29. koha, Reio Toom lõpetas tuuri 34. ning Jaanus Tasane 36. kohaga. Meeskondlikult saadi korralik 5. koht.