.
.
  • 02. märts 2013

EMV talikrossis

2. märtsil selgitati Elvas 19. korda EMV võitjad talikrossis. Viljandi Rattaklubile tõi ainsa meistritiitli M16 klassis võistelnud Kristjan Johanson, kes ühtlasi tuli ka kaheetapilise Tartumaa MV talikrossi võitjaks.

Olud Arbi järve ääres nn muusikakooli metsa nõlvadel olid kardinaalselt muutunud võrreldes nädal tagasi toimunud Tartumaa MV I etapiga. Võistlusele eelnenud sulapäevad ja tiitlivõistluse eelõhtul saabunud krõbedad külmakraadid olid raja muutnud kohati väga libedaks, eriti laskumised ja kurvid olid rööpas ja jäised. Võistluspäeval oli korralike külmakraadidega päikseline talveilm.

Päeva alustuseks selgitasid 12-aastased tüdrukud ja poisid kahe etapi kokkuvõttes Tartumaa meistrid. Nemad läbisid, nagu nädal tagasi, 800 m jooksukrossi.
N12 klassis said, nagu nädala eest, kaksikvõidu õed Ilona ja Elina Tasane. Ilona tuli siis ka Tartumaa meistriks kahe etapi kokkuvõttes ning Elina sai hõbemedali.

Õed Tasased pjedestaalil

M12 klassis jooksis teisel etapil ennast kolmandaks Toomas Vool, kes kokkuvõttes jäi napilt Tartumaa MV arvestuses 2 punktiga poodiumilt välja ehk neljandaks. Kahe etapi kokkuvõttes sai 6. Koha Martin Holtsmann, kes teisel etapil sai 7. koha.

Järgmised vanuseklassid võistlesid juba ratastel ja Eesti meistritiitli nimel.

M14 poisid sõitsid veidi lihtsamal ringil ning neid oli stardis 25. Joosep Sankmann võitles kogu sõidu 6. koha eest, kuid lõpuks pidi hea võistluse teinud Joosep leppima siiski 7. kohaga, nagu nädal varem jooksujalugi. Tartumaa MV arvestuses tuli 5. koht. Joosep Lossmann lõpetas 19. kohaga.

M16 noormehi oli starti kogunenud 31 ning nemad sõitsid juba eliidiga sama rada. Kohe stardist õnnestus Kristjan Johansonil kõik. Kui tavaliselt reageerivad sprinterid ülitäpselt, siis seekord tabas Kristjan stardipauku konkurentidest kiiremini ning võitis ka stardi, mis krossisõitudel on hea võistluse eelduseks, arvestades, et pärast stardisirget minnakse üsna pea kitsale, libedale, tehnilisele ja tõusude-langustega metsarajale ehk singlile, kus möödumisvõimalusi võrdsete meeste puhul just ohtralt pole. Esimesel ringil suutis Viljandlase tempos püsida meeskonnakaaslane Eesti noortekoondisest – Tallinna kalevlane Siim Kiskonen, kuid teisel ringil sõitis Kristjan otsustavalt vahe sisse ja kasvatas selle finišiks ligi minutile.

Kristjan Johanson talikorssil

Mehe enda kommentaarid sõidust: Sõitsin libedaid ja konarlikke languseid kindla peale isegi veidi ettevaatlikult (olen ju liigselt riskides laskumisi pannes Elvas varasemalt kaks korda medalist ilma jäänud). Seetõttu püsis hulljulge konkurent ka algul sabas. Tõusudel, kus ennast alati hästi tunnen ning tunda on, et talvega on rammu lisandunud, vajutasin klotsi, sirgetel samuti armu ei andnud.

Kristjan Johanson juhib võistlust

Nii see vahe tuligi ja hooaja esimene võit käes ja meistritiitel taskus, kaheetapilise Tartumaa MV meistrikuld samuti. Nüüd on lähima kümne päeva peaeesmärk terve püsida, et siis juba kolm nädalat Hispaanias hooajaks valmistuda, sõnas meie klubi tulevikulootus. Samas sõidus suutis tõsise rahulolu endale ja treenerile pakkuda tubli 6. koha välja sõitnud Reio Toom.

M18 sõidus olid nädalataguse teise kohaga ootused kõrgeks kruvinud Greg Hallop sai kahjuks nädala alguses viiruse külge ja starti tuli asuda küsimärkidega. Sellele vaatamata püsis Greg medalikonkurentsis pool võistlusmaast, kuid siis langes 6. kohale ja lõpetaski võistluse selle kohaga. Nohu, köha ja kurguvalu olid siiski organismi niivõrd nõrgestanud, et jõudu pingutuseks oli piiratult. Samas sõidus said Jaanus Tasane 11. ja Karl Treimuth 14. koha.

U23 sõidus, kus Josten Vaidem oli nädal tagasi püha viha täis teiseks jäämise üle, olid meie ootused samuti kõrgel. Sõideti 5 x 2,3 km ringi. Start Jostenil ei õnnestunud ja hirmus tahe kohe kohta parandada viis noormehe eksimuseni, mille tulemusel ta langes võistlejaterivi lõppu. Poolteise ringiga oli ta küll kõrges mängus tagasi, aga tundub, et hirmus tahe seda sõitu võita pärssis tema sõidustiili ja nii tuli rapsiva ja närvilise sõidu tõttu ette mitmeid sõiduvigu, mille tulemusel tuli tal tohutult jõudu raisata, et konkurentidele järgi saada. Lõpuks jäigi ta heitlema pronksile, kuid ei suutnud kahjuks 4. kohast enamat. Liiga palju oli möödumistele ja sellest tulenevatele spurtidele energiat kulunud. Ka Josten läheb neil päevil lõunamaale kuuks ajaks treenima.

Põhihooaeg algab aprilli keskel Tallinna kriteeriumi ja Karksi rattaralliga.