.
.
  • 07. märts 2012

Elva talikross

2012. aasta esimesed meistrimedalid jalgrattaspordis jagati välja traditsioonilisel talikrossil Elvas. Seda on seal peetud juba paarkümmend aastat. Registreerunuid oli üle 250 jalgratturi Eesti eri paigust, meilt oli joonel 17 sportlast.

Võistluseelsete päevade vahelduvad sulailmad ja külmakraadid olid võistlusraja muutnud kohati väga jäiseks ja libedaks ning tehniliselt väga nõudlikuks ratturite suhtes, kuigi päeva edenedes muutusid päikese käes asuvad lõigud isegi vesiseks.

Võistluspäeva alustasid kõige nooremad ehk kuni 12-aastased poisid-tüdrukud kellele peeti maha Tartumaa lahtised MV-sed. Nende formaadiks oli 800 m pikkune jooksuring ning N12 arvestuses said kaksikvõidu õed Ilona ja Elina Tasased. Samavanuste poiste hulgas oli meie parim 5. kohaga lõpetanud Martin Holtsmann.

Edasi asusid võistlustulle N14 ja N16 neiud, kes pidid läbima ratastel 2 x 2,6 km pikkust ringi. N14 neidude arvestuses sai EMV hõbemedali Reelika Varblane, kes esimeselt ringilt tulles oli tõusnud küll liidriks, kuid peale kukkumist pidi siiski ühe konkurendi endast mööda laskma ja finišis Rakke neiu paremust tunnistama. Tema vanem õde Kärolin, kes heitleb medalite eest N16 neidude hulgas, alustas samuti võistlust medalikursil, olles kindlalt teisel positsioonil, kuid ühes libedas kurvis vastu puud põrutades muutus tema sõiduvahend kõlbmatuks ning nii tuli lõpuni jalutades leppida 11. kohaga.

M14 poistest alates sõideti raskemal ehk 3,2 km pikkusel ringil, mida läbiti kahel korral. Selles vanuseklassis sõitis meie parimana Joosep Sankmann välja 28. koha. Tema liialt tagasihoidliku tulemuse põhjuse taga on 3-nädalane treeningpaus haigestumise tõttu.

Päeva osavõturohkeimas M16 klassis, kus startis 40 noort oli meil samuti reaalne medalivõimalus. Kolmeringilise võidukihutamise alguses eraldusid teistest kohe selge vahega neli ratturit, kelle hulgas meilt noortekoondise kandidaat Kristjan Johanson. Kahjuks kaotas ta ühel libedal laskumisel ratta üle kontrolli ning leidis ennast metsast puude vahelt ning seni kuni sai sealt ratta kätte ja üles rajale tagasi, oli noormees langenud esikümne lõppu ning „poodiumirong“ oligi läinud. Võistluse käigus suutis ta küll tõusta 5. kohale, millega tuli finišis ka leppida. Samas vanuseklassis võib aga oma võistlusega rahule jääda võitlusliku sõidu teinud Jaanus Tasane, kes lõpetas 9. kohaga.

Ainus meistritiitel, aga seda magusam, et see oli mehe esimene, tuli Josten Vaidemile, kes krooniti Eesti meistriks M18 võistluses. Juuniore oli stardijoonel 23, läbiti 4 x 3,2km. Josten alustas võistlust neljandast stardireast ning etteliikumine libedal ja kitsal rajal võttis aega terve ringi. Teisel ringil oli ta tõusnud juba teiseks ning kolmandale ringile läks juunioride koondise kandidaat juba liidrina ning enam seda positsiooni rajal väga kiire olnud Josten käest ei andnudki. Võit tuli ajaga 38.12, mis teeb 12,8 km pikkuse libeda võistlusmaa läbimisel keskmiseks kiiruseks 20,1 km/h. Samuti tubli sõidu teinud Greg Hallop lõpetas sõidu 8. kohaga.

Pika võistluspäeva lõpetasid U23 ja eliidi ühine võidusõit, kus kihutati 6 x 3,2 km ringi. Kuna ilm hakkas õhtul juba jahenema, hakkasid selles sõidus ka rattad rohkem külmuma ja streikima. Selles stardis tulid meilt joonele ülikooli kõrvalt harjutav Markus Paas ning Tartus ametit õppiv Martti Välk. Esmakursuslaste õppekoormus ei lubanud neil talvel piisavalt harjutada, et medalite konkurentsis kaasa rääkida ning nii said õhtuhämaruses lõppenud sõidus U23 noormehed Markus Paas 11. ning Martti Välk 15. koha.

Nüüd sõidavad osad ratturid soojale maale kilomeetreid koguma, et siis juba aprilli keskel kokku saada ja Eestis algaval maantehooajal rattad joonele ajada.