.
.
  • 17. juuni 2012
  • RSS

Saaremaa velotuuril

55. Saaremaa velotuuri esimeseks etapiks oli 19 km pikkune meeskonnasõit Tartus Raadil. Stardis oli 115 ratturit 15 meeskonnaga Eestist, Lätist ja Soomest.

Meie meeskonna Markus Paas, Martti Välk, Josten Vaidem, Taavi Klaos ja Mikk Tootsi läbisid 19 km ajaga 24.32.771, mis teeb keskmiseks kiiruseks 46,45 km/h ja andis meile 14. koha. Kaotust võitjameeskonnale Mix team I-le kogunes 2 minutit.

II etapp kulges Tartust Viljandisse 151 km trassi pidi. Päev oli kaunis ja tuuletu ning ratturid nautisid suurema osa kolme ja poole tunnisest etapist sõitu või vaatasid kahe suurtiimi kemplemist. Need ei suutnud otsustada, kumb peab jooksikute püüdmiseks tööd tegema. Viimased 20 km pandi aga täiega ning meie kolm meest jäid Heimtali tõusul maha. Kaks neist viletsa positsioonivaliku tõttu ning Tootsi ja Vaidem, kes ilusasti ees püsisid, sattusid suurde kukkumisse 2 km enne lõppu Viiratsi laskumisel, kus kümme võistlejat suurel kiirusel maandusid. Miku ratas sai mehaanikult uuenduskuuri ja noormees ise ka kokku lapitud ning valmis võitluseks. Jostenil läks tagajooks mahakandmisele, kuid mees ise jäi terveks. Mõlemad said etapil kirja viimase grupi aja, aga kuna see venis viimase tõusuga väga pikaks, tuli 59 sekundit kaotust juurde. Meie parimad Josten 61. ja Tootsi 63.

144 km pikkune Viljandist alanud etapp sõideti hoopis teisiti kui eelmisel päeval, kuna peale II etappi oli üldseis taas pinev. Markust tsiteerides käis esimesed 50 km totaalne sõda. Seda ka taustajõudude jaoks, sest Taavil läks peale mäefinišit kumm ja seda nii halvasti, et keris õhukummi käiguvahetaja ja kasseti vahele. Nii tuli mehele anda varuratas ja Taavi jaoks hakkas järgmised 15 km meeletu võitlus. Seni kui treener ja Taavi tegelesid grupi püüdmisega, tegi mehhaanik Kivi väikses saateautos head tööd ja kui jalgrattur jõudis gruppi, oli ratas korras ning meil jälle varuratas olemas. Väike paus ja sarnane asi juhtus Josteniga, kuigi temal tuli ainult jooksu vahetada. Aga püüdmine oli samuti meeletu, sest grupp andis korralikult minna. Sel ajal, kui meie mässasime kirjeldatud teemadega, sõitis ülejäänud tiim aktiivselt, mõlemas päeva olulisemas minekus oldi sees. Esimeses, mis vilja ei kandnud, oli Markus ja teises, kui eest pääses 22 meest, oli sees Martti küll kahjuks ainsana, mis meile ka saatuslikuks sai, kui kümme meest sealt ära langes ja võitjat jäi selgitama 12 ratturit. Nii lõpetasid meil kõik 85-mehelises peagrupis, mis võitjale Alo Jakinile kaotas üle nelja minuti. Sõit oli kiire, esimese keskmiseks mõõdeti 44,84 km/h. Etapil oli Josten 21., mis andis juunioridest 2. koha, kuid kahjuks Josten loobus lõpus kaaslase abist ja nii jäi juunioride etapivõit saavutamata. Kokkuvõttes oli Josten 61. ja Tootsi 62., meeskond 13.

Tuuri pikim, 162 km etapp kuulsa Viidumäe kruusalõiguga tegi Saaremaale sisuliselt tiiru peale. Mehhaanik valmistus tõsiselt ja kõigil olid kruusakummid all ja rattad korras ning valmis katsumuseks. Ilm oli meretaguse maa kohta tavatult tuulevaikne ehk siis Väikese väina tamm oma tavapärast selektsiooni teha ei saanud, kuigi tõmmati küll korralikult. Algul küll lammutati, aga kedagi oodatult eest ei lastud. Pärast 50. kilomeetrit hakati sööma-jooma ja metsas käima ning eest lasti kolm venda, kes ees kühveldasid kuni kruusani. Kurikuulsal Viidumäe kruusalõigul, kus alati juhtuma hakkab, keerati punn põhja ja mölluks seal läks. Meie tulime sealt kadudeta ja mehaanik vahetas ainult võõrastel jookse, sest kruusalõigul muutuvad kõik neutraaltehniliseks abiks. Asfaldile pääsedes oli eest saanud 30-liikmeline grupp, kus meil sees kolm meest. Vahet suurendati järgmise grupiga, kus oli ka tuuri üldliider Ojavee, ühele minutile, aga liidrile jäi appi Mix tiimist mitmeid abilisi ja algas maruline jälitamine ning 20 km enne lõppu sai Ojavee grupp peagrupi kätte, kust omakorda olid jalga lasknud 4 meest, kes olid virtuaalselt tõusnud tuuri liidriks ja nii ei jäänud Ojaveel koos abilistega muud üle kui edasi vunkida kõik teised saba peal. Neli meest ette jäidki, aga peagrupp sai vahe 19 sekundi peale. Etapivõit läks Lätti, meie parim etapil oli Markus 20. kohaga, Josten 28. (juunioridest 3.) ja lõpus Markust aidanud Martti samuti peagrupis. Josten tõusis 41. kohale ja meeskond 12. kohale.

Viimane 108 km etapp ehk za druzestva sõideti läbi keskmisega 44,92 km/h. Nagu arvata oli, lasti eest üldsotis ohutud vennad ja see juhtus veidi enne 40. kilomeetrit. Kahjuks just sellesse üritusse meie mehed ei läinud ja järgiminekuks oli veto peal. Vahe lasti kiirelt poolteisele minutile ja vahepeal koguni 3.40-le. Viimased 30 km sõideti ka korralikult võidu ja lõpus saadi vahe jooksikutega 38 sekundile. Meie panustasime lõpus Jostenile ja selleks tegid suure töö Martti ja eriti Markus. Kahjuks kaotas Josten lahtivedajaga lõpus kontakti ja 20. kohast kõrgemat ei tulnud (juunioridest 3. etapil).

Kokkuvõttes oli Josten üldarvestuses 41. (juunioridest 7.), Martti 46., Markus 47., Tootsi 61. ja Taavi 71. Meeskondlikult 12. koht.

Kokkuvõtteks treeneri silmade läbi võib öelda, et tagasihoidlik tulemus meeskonnasõidus ja ebaõnn II etapil maksid Jostenile võimaluse võidelda kokkuvõttes juunioride poodiumikoha eest ja meeskonnal parema koha nimel. Meeskond tervikuna ei olnud sel aastal paraku nii tugev kui paaril viimasel, sest ülikooli kõrvalt harjutada oli meestele probleemiks. Kuid poisid andsid endast parima ja läksid päev päevalt paremaks ning loodetavasti mõni neist peale Josteni tegeleb spordiga edasi ka pärast jaanipäeva. Aeg näitab, kas järgmisel aasta on tuuri meeskonnas ainult juuniorid või on sadulas ka mõni kogenud meestest.

Lisateavet vt www.saaremaavelotuur.ee

Vali uudis:Tagasiside Close