.
.
  • 21. juuni 2012

Rõuge EMV

Rõuges algasid Eesti meistrivõistlused maanteesõidus. Esimene oli temposõidupäev. Rada oli eraldistardi kohta suhteliselt koormav oma lainetava profiiliga ja keerutav tuul lisas raskust veelgi. Sihtgrupiks on Rõuges vanusegrupid juunioritest ülespoole.

Josten Vaidem sõitis 25 km ajaga 38.55, mis teeb raskel rajal keskmiseks kiiruseks 38.54 km/h. See andis juunioride lõpuprotokollis 15. koha. Jostenilt me temposõidus väga kõrget kohta ei lootnud, kuna noormees pole tempot kunagi kõvasti sõitnud, kuid selline pehmelt öeldes tagasihoidlik sõit oli meile mõlemale üllatus. Rahule oleks võinud jääda tema puhul esikaheksasse jõudmisega. Esmane analüüs ütleb, et Josteni organism võis jääda peale tuuri puhkeseisundisse, sest tegime talle järjest kaks täis puhkepäeva ja ühe kerge soojenduse. Loodetavasti temposõit tegi talle korraliku äratuse ja grupisõidul on stardis juba teine mees.

Juunioride grupisõitu iseloomustas Rõuges passiivne ja ilmetu sõit. Ei tea, kas noored olid mõjutatud alles lõppenud Saaremaa tuurist või olid suurematele meeskondadele sellised korraldused antud, et grupp peab lõpuni koos matkama, aga pretsedent loodi, sest juunioride võistluse keskmine kiirus tuli madalam kui naiste eliidis soolosõitu teinud võitjal Grete Treieril.

Meie olime stardis ühe ratturiga ja sõidu käiku mõjutada ei saanud, ammugi mitte siis muuta. Kõik üritused nulliti ja potentsiaalsetes minekutes, kus tugevad eri tiimi mehed sees, keeldusid alati töö tegemisest esimesena suurima tiimi CFC sõitjad ning seejärel teised. Nii need paar minekut vilja ei kandnudki. Allamäge finišisse tuli 16-meheline peagrupp koos ning selles heitluses jäi Josten Vaidemil medalist napilt puudu, sest ta jäi lõpus veidi karpi ja lõpetas 5. kohaga. Pärast finišit oli Josteni kommentaar: täitsa p....s sõit oli. Noormees ei olnud pettunud medalita jäämisest vaid sellisest nõmedalt kulgenud sõidust.

Kohtunikekogu kaalus pikalt, kas üldse medaleidki välja anda, kuid siiski seda lõpuks tehti. Aga võitjale Oskar Nisule meistrisärki selga ei antud ja nii see lugu lõppeski.

Päev hiljem kogunesid Rõuges 168 km pikkuseks katsumuseks joonele 65 eliidi ja U23 ratturit. Meilt Martti Välk ja Markus Paas. Eeldatult läksid juba esimesel ringil eest profid ja sõitsid oma teed. Meie mehed toetasid teineteist ja sõitsid peagrupis, käies kordamööda üritustes. Pärast kuuendat ringi rebenes peagrupp pooleks ja hakkasid moodustuma väikesed grupikesed. Meie kutid jäid gruppi, kus jaotati kohad U23-le alates 5. kohast. Kaks ringi enne lõppu rauges Markuse jõud ja mees keeras boksi. Martti jätkas südilt ja kuigi viimasel ringil tekkis olukord, kus pärnakad üritasid Välku maha jätta, sai mees 6 km enne finišit grupi kätte ja osutus lõpuks kõige teravama jalaga meheks selles grupis ning sai 20. koha. U23 konkurentsis andis see igati korraliku 5. koha peale neljatunnist pingutust.

Meistriks krooniti Tanel Kangert, kelle keskmiseks kiiruseks mõõdeti üle 43 km/h. Martti kaotas võitjale veidi üle 14 minuti.