.
.
  • 05. august 2012

Riia noortetuur

31. juulist 3. augustini 2012 kestnud noorte velotuuril Riias ja selle ümbruses osales ainsa Eesti võistkonnana Viljandi rattaklubi viieliikmeline meeskond koosseisus (fotol vasakult) Karl Treimuth, Kristjan Johanson, Ivo Velbaum, Reio Toom ja Jaanus Tasane. Individuaalvõistlejana osales tuuril Viikingi rattur Karl Patrick Lauk.

Riia noortetuuri meeskond 2012

Alustati 5,5 km pikkuse proloogiga Bikernieki ringrajal, kus eestlastest oli kiireim Lauk saades kirja 5. aja, Velbaum sõitis 10. ning Johanson 13. aja.

Õhtul oli II etapina 32,4 km pikkune meeskonnasõit. Meie tiim sai vihmamärjal ringrajal 6 ringi läbimise ajaks 0.47.04, mis andis kolmanda koha. Lauk sõitis individuaalvõistlejate segavõistkonnas ja sai ajaks 0.46.58. Pärast meeskonnasõitu olid eestlased üldarvestuses individuaalselt Lauk 12. kohal, Velbaum 13., Johanson 14.,Tasane 15., Treimuth 16. ja Toom 32. kohal, Viljandi meeskond jätkas 3. kohal.

III etapina sõideti 14-ringiline võidusõit Bikernieki ringrajal, mis tegi etapi pikkuseks 75,6 km. Meie plaaniks oli kohe sõit aktiivseks ajada ning Johanson ja Lauk ülejäänud kaaslaste toel eest ära aidata. See plaan ka õnnestus, kui teisel ringil eraldus Johansoni algatusel viisik ja vahe kasvades läks neile järgi ka Lauk ning ülejäänud viljandlased asusid gruppi tulemuslikult pidurdama. Ees moodustunud kuueliikmeline jooksikute grupp tegi aga üksmeelselt tööd ja nii hakkas vahe peagrupi ees jõudsalt kasvama, mis lõpuks oli lähimate jälitajate ees kasvanud üle nelja minuti. Atrõõvis olles leppisid meie poisid kokku, et kuna finiš on lai, sile ning sirge, siis panustatakse lõpus Laugu peale, kes on sprindis ju tuntud kuldjalg. Nii tõmbaski Kristjan viimase kilomeetri kuni 300 meetri märgini ees täiskiirusel ja edasine oli juba Karl Patrickul etapivõidu vormistamine. Viljandlane oli sama ajaga 6., Ivo Velbaum lõpetas etapi 10. ja Jaanus Tasane 16. kohaga. Kokkuvõttes tõusis Lauk 5. ja Johanson 6. kohale ning Velbaum 11. kohale, Tasane jätkas 15., Viljandi meeskond tõusis 2. kohale.

Kolmandal päeval sõideti IV etapp, võistlus kolis Riias üle jõe asuvasse parki, kus sõideti tehnilisel ja kitsal pargiteel 49,2 kilomeetrit ühisstardist. Ringi pikkus oli 1,2 km, mida läbiti 41 korda. Võidusõit algas väga aktiivselt, meil oli eesmärk rivi kohe pikaks sikutada ja asi ribadeks tõmmata. See läks eestlastel ka korda, sest teisel ringil oli ette moodustunud 13-liikmeline grupp, kus olid sees Lauk, Johanson ja Tasane. Omakorda ründasid sealt vaheldumisi Lauk ja Johanson, kui lõpuks sai saarlane vahe sisse, kuid püüti siiski mõned ringid hiljem kinni. Siis proovis Johanson, kuid saadi ka kätte, kuni 15. ringil sai eest Lauk, kellega läks kaasa Riia rattakooli esindav ja Murjani spordikoolis õppiv Valtes Cakss. Seejärel asusid Johanson ja Tasane jälitajate grupi tööd halvama ja suutsid lätlaste read nii segi lüüa, et vahe hakkas jõudsalt kärisema. Lõpus ei olnud Laugul etapivõidu vormistamisega probleeme, liiderduo ja peagrupi vahel lõpetas kolmandana üks Riia rattakooli õpilane, kes peagrupist pages 5 ringi enne lõppu, ning grupifiniši võitis Johanson, kes mittesprinterina kasutas enda osavust ära kurvilisel osal enne finišit, kust läks läbi sellise kiirusega, et lätlased ei saanud isegi rattasse ja sai etapilt 4. koha. Tasane lõpetas etapi 13. ning Velbaum 15., individuaalselt tõusis Lauk 4. kohale, teised jätkasid samadel kohtadel, mis päev varem, meeskondlikult langes Viljandi rattaklubi koha võrra ja jätkas kolmandana.

Neljandal päeval sõideti viimase V etapina 6 rasket 6,5 km pikkust ringi Sigulda orus, kus igal ringil tuli võtta 11% ja kilomeetri pikkust tõusu ning 39 kilomeetri kohta kogunes ligi 700 tõusumeetrit. Nagu eeldada võis, sai selle etapi kaalukeeleks tõus ja meil eestlaste hulgas ainus, kes normaalselt mäge jõuab ronida oli Kristjan Johanson. Esimesel ringil eraldusid teistest 10 ratturit, kelle hulgas ka Johanson ja Lauk. Esimesed kaks ringi püsisid 10 venda koos vaatamata rünnakutele mäel ja raja teisel laugemal tõusul. Kolmandal ringil mäe peal eraldusid kuus ratturit, kus sees ka Johanson. Niimoodi jätkati ees kuuekesi kuni eelviimasel ringil ründas mäe lõpuosas Karlis Jirgensons ja sai vahe sisse ning suutis seda hoida terve viimase ringi ja võitis ka etapi. Talle üritas järgi minna veel Belevics RRS-1st ,aga saadi enne viimast mäge kätte. Viis meest, kelle hulgas ka Johanson, läksid viimast korda mäge ronima koos. Kaks jäid kohe maha ja viljandlane koos kahe lätlasega tuli ülesse välja koos, kui ründas Erik Toms Gavars Dobele Dandemist, tõmmates kaasa ka Belevicsi, Johanson ei suutnud järgi minna ja jäi neljandaks. Lauk lõpetas 50 sekundit hiljem 8. kohaga, Velbaum lõpetas 12. ning Treimuth 16. kohaga.

Tuuri võitis Valters Cakss RRS-1, Karl Patrick Lauk Viikingist lõpetas tuuri 4. kohaga, Kristjan Johanson pääses püünele 6. kohaga, Ivo Velbaum sai 12. koha, Jaanus Tasane lõpetas 15., kohe tema järel oli 16. Karl Treimuth ning Reio Toom lõpetas 23. kohaga. Eelpoolnimetatud koosseisus Viljandi Rattaklubi meeskond teenis välja 3. koha.