.
  • 09. august 2011

Riia noortetuur

4.-7. augustil peeti Riia meistrivõistlused noorte mitmepäevasõidus.

Startis kokku 60 ratturit. Osalesid 12 võistkonda Lätist, Leedust ja Eestist, nende hulgas ka 6-liikmeline Viljandi rattaklubi võistkond: Greg Hallop, Georg Paldra, Jaanus Tasane, Kristjan Johanson, Reio Toom ning Kärolin Varblane. Sihtgrupiks olid M/N 16 ratturid, kuid osaleda võisid ka 1997. aastal sündinud ratturid ehk M14 vanem aastakäik.

4. augusti hommikul oli kavas Bikernieki ringrajal 5,4 km pikkune proloog, kus oodatult sõitis meie parima aja välja võistkonna vanim liige Greg saades ajaks 7:59,4 ja 14. koha. 29. aja sõitis välja Georg ning 35. koha sai Kristjan. See andis võistkondlikult 5. koha. Jaanus sai 39., Reio 42. ning Kärolin 45. aja, mis neidude konkurentsis andis 2. koha.

Pildil Riia Noortetuuril startinud Viljandi võistkond.

VRK võistkond Riia tuuril

4. augusti õhtupoolikul peeti I etapina Bikernieki ringrajal 75,6 km pikkune grupisõit. Läbida tuli 14 x 5,6 km pikkust ringi. Võidusõit algas väga aktiivselt ning pidevad äraminekukatsed ja kontrarünnakud järgnesid vahet-pidamata, kuni 50. kilomeetril sai eest nelik, kuhu kuulus ka Greg Hallop. Hiljem liitus nendega veel 5 ratturit, kes moodustasid 9-mehelise jooksikutegrupi. Kristjan ja Georg jäid 25-liikmelisse peagruppi, mis hetkekski maha ei rahunenud ja üritasid seal hoogu pidurdada. Teised meie ratturid jäid juba järgmistesse puntidesse. Etapi võitis Alvar Urbas Tallinna Kalevi Rattakoolist, kelle ajaks mõõdeti 1:50:37, mis teeb keskmiseks kiiruseks etapil 41,09 km/h. Gregil jäi finišiheitluses poodiumist puudu pool rattapikkust, ta lõpetas etapi 4. kohaga ning tõusis kokkuvõttes 6. kohale. Võistkonna noorim rattur Kristjan Johanson lõpetas 25. kohaga, Georg 33., Jaanus. 37., Kärolin 44. ning Reio 46. kohaga. Poiste kommentaarides peale etappi öeldi, et väga raske sõit oli, nii aktiivset andmist EMV mitmepäevasõidus noortele sellel aastal küll ei toimunud.

Pilt väsinud viljandlastest pärast rasket sõitu.

Väsinud VRK võistkond Riia tuuril

5. augusti hommikul oldi juba stardis II etapil, mis samuti sõideti Bikernieki ringrajal, ainult vastupidises suunas eelmisel õhtul sõidetule ehk vastupäeva. Distants oli ikka 75,6 km ehk 14 ringi. Sõit oli oluliselt rahulikum kui eile, sest TÜSK oli individuaalselt liider Kaarel Redi näol ning hoidis peagruppi teiste eestlaste toel koos. Viimastele kilomeetritele tuli 38-liikmeline peagrupp koos ning siis hakkas asi kiskuma ärevaks ning pärast ühte suurel kiirusel võetud 90-kraadist kurvi toimus suuremat sorti kukkumine. Meie poistest sai kõige tõsisemalt kannatada Kristjan, kes sai üle lenksu lennates ning eessõitva ratturi selga nägu ees maandudes tõsiselt põrutada ning finišisse pidi sõitma varurattal. Georg pääses kergema matsuga, Greg sai etapil 18. koha, Kristjan 24. ning Georg 26. koha, sest kukkumine toimus sõidu viimastel kilomeetritel. Jaanus sai 37. koha ning Kärolin lõpetas etapi 38., Reiole käis liidrite tempo üle jõu ning ta oli sunnitud paari viimast ringi raja kõrvalt vaatama. Kristjan võeti kohe pärast finišit meedikute järelvalve alla, kust ta tund hiljem kodusele ravile lubati. Noormehel tuvastati näo, nina, lõualuu ning kaela tugev põrutus. Georgil sai põrutada pöidla padjand ning kaheksasse läksid mõlemad jooksud. Kristjani ratta remondiks pidi treeneri abikaasa õhtul Viljandist Riiga toimetama mitmeid varuosi.

6. augustil oli kavas 38,4 km pikkune tänavasõit nn. Vabastajate pargis Riia kesklinnast ülejõe. Tegu oli väga tehnilise hea teekattega pargisõiduga. Saime "töökorda" ka tõsiselt kukkuknud Kristjani, kes tänu oma füsioterapeudist emale (kes meile Viljandist varuosi tõi) manuaalteraapiat ja kinesioteipingut sai. Kohe stardist pandi tänavasõidule omaselt täistuurid peale ning venitati võistlejate rivi väga pikaks. Greg püsis kenasti liidrite tempos ning sai 14. koha, kahjuks sai veidi enne lõppu eest ära ka saarlane Steven Kalf, kes tõrjus üldsotis Gregi seitsmendaks enne viimast etappi. Etapi võitis Siim Saavik Pärnu Kalevist, Kristjan lõpetas etapi 27. kohaga ning Jaanus 33., Georg sai 36. koha, Kärolin 39. ning Reio 41. koha.

Pildil Greg võistlushoos III etapil.

Greg Hallop võistlushoos

7. augustil toimunud viimane ehk IV etapp viis ratturid 40 km Riiast välja maalilisse Sigulda orgu, kus peeti 2,1 km pikkune mäkketõus eraldistardist. Nagu ühele korralikule tuurile kohane, oli kõik enne mäkketõusu lahtine, sest parimate osas olid vahed pea olematud. Meie noortest sai kõige nobedamalt mäest ülesse Greg, kes sõitis välja 11. aja 4:35,0 (etapivõitja Arnis Krists Zecmanis sai ajaks 4:21,8), Kristjan sai 33. aja, Georg 37., Reio 38., Kärolin 42. ning Jaanus 43. aja.

Pildil poisid soojendusel enne mäkketõusu.

Soojendus enne eraldistarti

Riia Noorte MV mitmepäevasõidus saavutas meie parimana Greg Hallop südi sõiduga 7. koha, saades neli päeva kestnud velotuuril ajaks 5:02:23, mis oli kuuenda koha saanud saarlasega sama, kuid parim koht etapil oli Steven Kalfil parem. Gregi seeria oli: proloog 14. koht, I etapp 4. koht, II etapp 18. koht, III etapp 14. koht, IV etapp mäkketõus 11. koht.

28. koha saavutas tuuri kokkuvõttes Kristjan Johanson, mis M14 arvestuses andis 4. koha. Georg Peeter Paldra sai 29. koha, 33. lõpetas Jaanus Tasane, 36. Kärolin Varblane, mis neidude arvestuses andis 2. koha ning Reio Toom lõpetas tuuri kokkuvõttes 47. kohaga.