.
.
  • 24. juuli 2012

Lauri Ausi mälestusvõistlus

22. juulil peeti üheksandat korda Lauri Ausi mälestusvõistlus rahvasõidu ning 2. kategooria võistlusena.

Esmalt toimunud 44,2 kilomeetri pikkusel rahvasõidul startisid põhiliselt noorsõitjad ja harrastajad. Grupp püsis koos kuni keerati pärast  Pirita ringraja poolteisekordset läbimist linnast välja Iru poole, seal eraldusid teistest 7 jooksikut, kes hakkasid vahet jõudsalt kasvatama. Meilt oli sees Jaanus Tasane. Peagrupp küll üritas jooksikuid püüda, kuid 7 ratturit suutsid vahe kasvatada minuti peale ja seda lõpuni hoida. Finišisirgele tuldi koos ning Jaanus sai igati tubli 5. koha, keskmiseks kiiruseks oli 40,94 km/h, peagrupp kaotas neile 52 sekundit.

Lauri Ausi GP 2. kategooria sõidule startis 107 ratturit alates vanuseklassist M18, lisaks said erikutse 9 noortekoondislast üle Eesti, nende hulgas ka Kristjan Johanson. Neil lubati sõita 15 ringi ehk 87 kilomeetrit, sõit ise oli 21-ringiline ehk 121,8 km pikk. Meilt oli veel stardis Greg Hallop ja Martti Välk. Markus oli haigusest ikkagi nii nõrk, et pidasime targemaks mitte startida. Kohal olid lätlaste Rietuma ja Alpha ning soomlaste meeskond.

Sõit algas oodatult väga aktiivselt ja kulges väga kõrge keskmise kiirusega. Näiteks kui noortekoondis peale 15. ringi lõpetas, näitas Kristjani rattakompuuter keskmiseks kiiruseks 44,6 km/h. Noortekoondise sõidust rääkides: osa koondislasi nagu saarlane Lauk, viljandlane Johanson, tallinlane Vaga püsisid kogu neile mõeldud distantsi grupi peas või ees, omamata mingit aukartust ja osa koondisest käisid aeg-ajalt ees toimetamas ning ülejäänud tilpnesid ainult pundi keskel või taga. Igal juhul noortekoondise treeneril Kaido Juurikul on mõtlemisainet, keda kuhu kaasa võtta. Kristjan ütles peale finišit tänusõnad ka Martti ja Gregi aadressil, kes teda paaril raskel hetkel aitasid. Niisiis said noored hindamatu kogemuse staaridega koos sõites.

Sõidust üldisemalt rääkides, siis nii imelik kui see ka ei ole, rahunes sõit peale noortekoondise lõpetamist oluliselt ning tundus, et 6 ringi enne lõppu hakati finišiks valmistuma. Martti oli ka mitmetes üritustes sees, kuid hilisemas kommentaaris ütles, et tundis puudust jala teravusest ja kaaslase abist. Greg jäi maha kümnendal ringil ja võeti maha. 20. ringil said eest 5 ratturit, kes ka lõpuni ette jäid, peagrupp kaotas neile 30 sekundit. Sõidu võitis lätlane Indulis Bekmanis Rietumu Delfinist läbides 121,8 km ajaga 2.47,55, mis teeb keskmiseks kiiruseks 43,52 km/h. Martti korralikult finišeerida ei suutnud ja sai peagrupis üle joone veeredes 39. koha.