.
.
  • 04. august 2016
  • RSS

Kristjan siirdub Prantsusmaale

Kristjan Johanson lendas Prantsusmaale, et võistelda seal hooaja lõpuni Probikeshop Saint-Etienne Loire'i meeskonna juures (DN1). Järgnevalt väike usutlus enne ärasõitu.

Kristjan 2016. a Belgias

Kuidas sul õnnestus Saint-Etienne'i klubi juurde saada? Teatavasti on praegu Prantsuse amatöörklubisse saada palju raskem kui 5-6 aastat tagasi.
Rääkisin Silver Mäomaga pärast rasketes oludes sõidetud Vändra rattarallit, kus koos atrõõvis olime, ning ta lubas minu eest kosta Saint-Etienne bossidele, kus koondisekaaslasest tartlane ja U23 grupisõidu Eesti meister Mäoma ise sõidab. Ta ütles, et mul on kõva trump eelmisest aastast (grupisõidu meistrisärk). Alguses oli asi lootustandev, vahepeal juba tundus, et ei saagi sinna, aga paar nädalat tagasi sain ikkagi jah-sõna, et võin seal stazeerida.

Kuidas ühel noorel lootustandval Eesti ratturil klubiotsingud Prantsusmaale käivad?
Tuleb saata oma ratturi-CV võimalikult paljudele Prantsusmaa klubidele ning loota, et mõni neist on sinust huvitatud. Lisaks tuleb rääkida Eesti amatööride ja proffidega, kes seal sõidavad, ning nemad siis üldjuhul kostavad sinu eest oma bossidele või tuttavatele.

Kas sul oli ka teisi võimalusi?
Minuga võttis ühendust mitu klubi ja ka eesti poisid kostsid minu eest, aga enamik klubidest soovis sõitmisest rääkida järgmiseks hooajaks või oli asi ebamäärane. Mina aga soovin ennast tõestada kohe, sest nii on arengus järgmist sammu parem teha: on võimalus ennast näidata ja lootus 2017. aastaks endale klubi saada.

Mis tingimustel Saint-Etienne'is sõidad?
Sõitma hakkan Viljandi vormis, kuid võistlustele kirja paneb ja kohale sõidutab Saint-Etienn'i klubi. Võistlen nende kalendri järgi ja elan samas klubi korteris, kus Silvergi. Süüa teen ise köögis, ratas on mul isiklik (täielik tase). Peamine on, et arenemiseks ja enda näitamiseks tugevaid sõite saab.

Teatavasti on sul see hooaeg üle kivide-kändude kulgenud. Kuidas seis praegu on?
Jah, kevadel koondisega Belgias turneel olles lõi välja talvisest suurest harjutamistuhinast tekkinud ülekoormus. Mais, kui hakkasin taas jalgu alla saama, sain Saaremaal peapõrutuse, millest väljatulek rikkus meistrivõistluste ettevalmistuse ning sõitmata jäi mitu koondise sõitu. Lisandus veel põsekoopapõletik koos antibiootikumiraviga – kolm on kohtu seadus, nagu öeldakse. Hetkel tunnen, et vorm on korralik ja võin Prantsusmaal võidu sõita küll. Olen siin kõik sõidud ettevalmistuse mõttes väga agressiivselt sõitnud, sest Prantsusmaal sõidud nii käivadki.

Lõpetasid suvel gümnaasiumi füüsika-matemaatika suunal. Kas ülikooli ka lähed?
Nüüd sammun oma eesmärgi poole profiks saada. Ülikool jääb ootele, keskendun praegu ainult spordile.

Mida soovitad järgmistele Viljandi ratturitele, kellel on ka kõrged eesmärgid?
Käige korralikult trennis, talveperiood on kõige alus. Õppige koolis korralikult, muidu ei saa koondisega välismaale, ning unistage suurelt.

Lõpuks tavapärane küsimus: kes on sinu arvates järgmine viljandlasest Prantsusmaale mineja?
Loodan, et Jaanus Tasane peagi. Siinkohal: Jaanus, tao rauda, juhus on pime! Edasi vahest Joosep Sankmann, aga tal kestab kool veel paar aastat. Seniks saan seal ise jalad alla ja üritan teda siis aidata, sest Viljandi poiste järjepidevus on seal vaja saavutada.


Viljandi rattakooli "jäämurdjad", kes on sõitnud ja sõidavad Prantsusmaal: Mikk Vaaks, Mihkel Ronimois, Markus Paas, Martti Välk, Josten Vaidem, Greg Hallop ja Kristjan Johanson.

Kristjani 2016. aasta parimad tulemused:
Moorslede-Slypskapelle'i 25. koht BEL
Kuressaare tänavasõidu U23 4. koht
Cemionu Kauss open elite 6. koht LAT
Minsk GP UCI 1.2 68. koht BLR
EMV talikrossi 2. koht
Vändra rattaralli 7. koht
Mulgi rattamaratoni 6. koht

Vali uudis:Tagasiside Close