.
  • 12. august 2013

Kristjan Johanson koondisega Austrias

Eesti noorte maanteekoondis sõitis 9. augustil Austriasse, et osaleda 11.-16. augustini toimuval rahvusvahelisel velotuuril Radjugendtour 2013.

Kõrgetasemelisel M16 velotuuril teeb kaasa üle 20 riigi rahvuskoondise ligi 140 ratturiga üle Euroopa. Kuue päeva jooksul sõidetakse proloog ja neli etappi, puhkepäev on 14. augustil. Velotuuri saab jälgida kodulehel www.lrv-burgenland.at

Veiko Lopman, mehaanik

Kristjan Johanson: "Pärast EMV mitmepäevasõidus oli puhkenädal, siis sain viiruse ja olin 4 päeva haige. Alates 16. juulist sain treenima. Juuli lõpus/augusti alguses tegin 2 kõva nädalat, seejärel võtsin auru maha. Tuuriks loodan heas minekus olla, aga eks seda näitab sõidu käik, mis jalad all on."

Proloogi ring oli 2,8 km pikk, rada oli enamasti sile või allamäge nelja kurvi ja ühe tõusuga, sobilik rohkem sprinteritele. Kristjan Johanson sai ajaks 3:59,17, läbides proloogi keskmise kiirusega 42,14 km/h, see andis talle 62. koha 131 tuuri alustanud ratturi hulgas.

Kristjan: jalad nagu reisist väsinud polnudki, aga sirgetel seda õiget kiirust ei suutnud panna, seevastu tõusul liikusin hästi; ei jäänud üldse rahule, aga vahed on väikesed ja tuur alles ees.

Eestlaste parim proloogil oli Karl Patrik Lauk kolmanda kohaga. Võitis Taani koondislane Madsen. Meeskondlikult on Eesti 3. kohal 22 meeskonna hulgas.

I etapp
oli 68,8 km pikk, üsna mägine, kaks järsemat ja kaks sama pikka laugemat tõusu. Pärast vahefinišit 30. kilomeetril sai eest 10 ratturit, kelle hulgas ka eestlastest Vaga. Kahjuks vajus ta 15 km hiljem peagruppi tagasi. Ette jäi viis meest, keda enam püüda ei õnnestunudki.

Etapi võitis hollandlane Pascal Eenkhoorn ajaga 1.40.10, keskmise kiirusega 41,2 km/h. 98-liikmeline peagrupp tuli minut hiljem ja finišeeris kuuendale kohale, Kristjan Johanson sai 34. koha ning oli etapil parim eestlane.

Kristjan: „Enesetunne oli hea ja mäge liikusin hästi, kahjuks langes Vaga tagasi gruppi. Hoidsin mägedel ennast korralikul positsioonil, aga peale tõsisemaid tõuse, kui grupp ribadeks läks tulid kohe 3 km pikad laskumised ja punt jooksis ikka ja jälle kokku tagasi, Top 6 on mul 20 sekundi kaugusel, midagi hullu pole.“

Kokkuvõttes tõusis Johanson 54. kohale, Lauk langes 7. kohale, kandes aga parima sprinteri rohelist särki. Eesti meeskond on 6. kohal.

II etapi pikkuseks oli 77 km. Rada lauge polnud, kuid siiski rohkem sprinteritele sobivate, kuni kilomeetri pikkuste tõusudega. Kogu sõit kulges lakkamatus vihmasajus.

Kristjan sõidust: „Täna oli kokku lepitud, et aitame grupifiniši korral meie „kuldjalg“ Lauku, Sõitsin ise ka väga aktiivselt, tõusudel algatasin paaril korral minekuid ja läksin ka ise paljudesse kaasa, kuid vahesid väga suureks ei lastud ning kõik minekud tõmmati kinni. 10 km enne lõppu hakkasime kolmekesi 89-mehelise peagrupi ette kogunema. 5. kilomeetriks saime Vaga ja Lauguga Eesti kolmese rongi korralikult ette. 2,5 km pealt hakkasin tõmbama nii valusalt, et keegi enam nina välja pista ei suutnud (endale oli ka üllatus, et nii hästi tõmmata jõudsin). 600 m peal vahetasin ära ja lasin kangestunud jala sirgu. Vaga tõmbas Laugu 200 m peale ja Lauk panigi rattapikkusega etapi kinni, puhas meeskonnavõit. 77 km läbimise aeg 1.50.22, keskmine kiirus etapil 41,9 km/h, endale etapilt 45. koht.“

Karl Patrik Lauk: „Etapp oli täpselt mulle sobilik, võitsin mõlemad vahekad ja etapi, poisid aitasid mind täna palju, Kristjan ja Kristo Enn Vaga vedasid mind finišiks hästi lahti.“ Nii kiitis rohelises särgis jätkav saarlane meeskonnakaaslasi.

Lauk tõusis kokkuvõttes 5. kohale, Vaga langes 13. ja Kristjan tõusis 52. kohale. Mart Anton Vendelin on 70., Raimo Lätte 113. ja Carl Tõnismann 114. Eesti meeskond jätkab 6. kohal.

Kristjan: „Jäin rahule, et saavutasime meeskonnaga töövõidu ja sain individuaalses plaanis enesekindlust juurde ning kinnitust, et jõuan hästi. Peale puhkepäeva tulevad rasked etapid, seal kindlasti katsun ära minna, vahed endiselt väikesed top-6 vaid 20 sekundit. Täna tuuril puhkepäev, kavatsen kaua magada ja kerge taastava trenni teha.“

III etapina
sõideti pärast puhkepäeva 70 km pikkune grupisõit. 2. etappi järjest võitis saarlane Karl Patrick Lauk ajaga 1.40.35, keskmiseks kiiruseks 41,8 km/h. Kristjan Johanson sai 59. koha.

Kristjan sõidust: „Vastu ootust oli profiililt tuuri lihtsaim etapp. Sõit oli närviline, kedagi eest ei lastud, tuli jälle suure grupi (89 nägu) finiš. Taani koondis tegi asja põrguks, terve sõit literdati üksteise alla. Polnud just minu päev, positsioonil jõudsin olla, aga midagi tegema ei hakanud. Homme peaks tuuri raskeim etapp olema. Loodan, et see sile etapp tõmbas uuesti käima. Tulevikus tuuri sees oleval puhkepäeval teen intensiivsema trenni, minu organismile sobib see paremini kui taastav treening.

Lauk tõusis kokkuvõttes 4. kohale ja on endiselt rohelises särgis. Vaga 14., Johanson tõusis 49., Vendelin 64., Lätte 102., Tõnismann 114., Eesti meeskond on 6. kohal.

IV etapp. Austria tuuri viimasel, 6. päeval oli kavas 77 km pikkune grupisõit väga raskel rajal, lisaks oli ka ilm väga palav. Etapivõidu sai Kristo Enn Vaga, Kristjan Johanson lõpetas etapi 10. kohal.

Kristjan etapist: „Oli tuuri mägiseim etapp, mina nii rasket rada maanteel pole sõitnud. Võidusõit oli väga aktiivne, raske rada lõhkus peagrupi 40-liikmeliseks, aga kedagi eest ei lastud. Viimased 10 km käis jube pagutamine, ise proovisin kah poolteist km enne lõppu pani Kristo litri, meie vaatasime ringi loomulikult ja nii saigi tallinlane 10 s vahe sisse ja pani etapi kinni, ise tulin pundi peas kümnendaks. Võib öelda, et täna oli ikka jube kooma sõit endal, aga Eesti meeskond oli sellel raskel etapil parim sats.“

Kokkuvõttes: Lauk 4. koht ja roheline särk, Vaga 6. koht, Johanson 29. koht, Vendelin 36. koht, Lätte 101. koht, Tõnismann 114. koht, meeskondlikult oli Eesti koondis 5.
Tuuri võitis hollandlane Pascal Eenkhorn ning meeskondlikult sai võidu sakslaste klubimeeskond.

Kristjan tuurist: „Ega päris rahule endaga ei jäänud, proloogi vahed jäidki, seda oleks pidanud kõvemini suutma. Aga kõige hullem ka polnud, sain kõvasti Euroopa noorte tipptasemel sõidukogemusi.“