.
.
  • 11. mai 2012

Josten Vaidem rahutuuril

3.-6. mail toimunud Cours de la Paix Juniors ehk 41. Rahutuuri rahvuste karikale lõpetas Josten Vaidem 94. kohaga. Stardis oli 20 rahvuskoondist 120 ratturiga.

Eesti koondise esinemist tuuril jäi varjutama paljaksvarastamine. Kohale jõuti päev varem ning kui treening tehtud ja rattad seadistatud ning hoiuruumi paigutatud, läksid sportlased ja taustajõud puhkama. Tuurihommikul rattaruumi minnes selgus, et kadunud oli Eesti koondise 4 ratast + võistlusjooksud ning kiivrid. Sama üllatus ootas ka Poola koondist, kes hoidis varustust eestlastega samas ruumis. Kohale kutsuti kriminalistid, kes asja uurima hakkasid. Jostenil läksid kaduma koduklubist kaasa antud spetsiaalsed temposõidu jooksud ja kiiver. Meie õnneks ainuke asi, mis järgmiseks päevaks ja senini on kätte saadud, on Viljandi rattaklubi ketasjooks. Esijooks ja kiiver on siiani kadunud ning kogu muu „kama“ ka.

Esimesel etapil sõideti 100,2 km etapp, mille kommentaariks ütles Josten: megaraske etapp oli, tõus-tõusu otsa, inisesin terve etapi ja võitlesin krampidega. Kohaks sai noormees 103.

Teisel päeval sõideti hommikul IIa etapp eraldistardist 11,6 km, Josten sai küll sõita temposõidu rattaga, kuid tavajooksudega, sest bürokraatia tõttu polnud ketast veel politseist kätte saanud ning esijooks oli kurikaelte käes. Rada oli valdavalt sile, kuid raja sisse jäi ka üks kilomeetrine tõus. Raskusi valmistas Jostenil enda sõnul vastutuule lõik, kus ta piisavat kiirust hoida ei jõudnud. Protokolli sai viljandlane 96. koha, etapi võitis valitsev juunioride maailmameister Mads Schmidt Taanist.

Sama päeva õhtul sõidetud IIb 74 km etappi iseloomustas sile trass, mis hoidis peagruppi koos ning suur kiirus, võitja keskmiseks kiiruseks mõõdeti 47 km/h. Kuna grupp püsis koos lõpuni ja kiirus oli suur iseloomustas etappi närvilisus ja oli palju kukkumisi. Josten lõpetas peagrupis 74. kohaga.

Kolmas etapp oli tuuri raskeim nii profiililt kui ilmaoludelt, kokku tuli 2500 tõusumeetrit ning ekstreemseks sai veel asjaolu, et stardihetkel oli vilus 26 kraadi sooja, aga mõne aja möödudes hakkas sadama vihma ja rahet ning temperatuur langes +5 kraadini. See sai saatuslikuks ka neljale Eesti koondislasele kes jäid lipu taha või katkestasid. Josten võitles lõpuni, kuigi kommenteeris etappi fraasiga „hull kooma“. Ekstreemselt külm hakkas ja lihased ei töötanud, koht etapil 96.

Viimasel 4. etapil, mis peeti ringidel, suutis Josten sõidust 2/3 ees vastu pidada, kuid viimasele ringile minnes vajus pundist läbi saateautode vahele siplema ja nii ta maha jäigi. Etapilt 87. koht ja tuuri kokkuvõttes 94. koht.

Kuigi tuuri lõpetas vaid kaks eestlast, koondise liider Aksel Nõmmela 49. kohaga ja Josten Vaidem 94. kohaga, siis Josten oma tulemusega rahule ei jäänud. Enam valmistasid noormehele probleeme mäed ning kogemuste puudumine. Oli ju Viljandi rattaklubi kasvandik Eesti meeskonnas ainus debütant ning tunda andis just sellise kaliibriga sõitude kogemuse puudus. Grupis ette trügimisega tal enda sõnul probleeme ei olnud, kuid tõusudel seal püsimisega oli raskusi. 69 kg ja 179 cm pole just mägironija tüüp: vaja on kaalu alla saada, et ennast paremini mägedest ülesse saada, arvas noormees. Aga arvestades, et Josten on 17-aastane kasvav noormees, läheb tal loodetavasti pikkuse ja kaalu suhe ajapikku paremaks. Tuuri iseloomustas Josteni sõnul taanlaste ülemvõim. Võitis Niklas Eg oma kaasmaalase ees. Eg läbis 371 km 9:26:32-ga, mis tuuri keskmiseks teeb võitjal 39,284 km/h. Viletsad, kuid mägised teed, palju kukkumisi ning meeletu positsioonivõitlus, mida Josten sellisel kujul varem kogenud polnud.

Eestlastest on selle tuuri võitnud Janek Ermel ning Tanel Kangert (Rein Taaramäe samal aastal 3.). Tuntud tegevproffidest on võitjate nimistus näiteks Denis Menhsov Kathjusa, Fabian Cansellara Radioshak-Nissan, Roman Kreutziger Astana.

Viljandi rattaklubi kasvandikest on varem sellel tuuril osalenud Markus Paas 2008. aastal.