.
.
  • 23. juuli 2012

Jalgrattakrossi meistrivõistlused

Eesti meistrivõistlustelt maastikurattakrossis tõi meile ainsa medali Kristjan Johanson, kelle hõbedane autasu tuli napi allajäämisega Ekke-Kaur Vossmanile.

Algselt Tallinnasse Nõmmele plaanitud võistlus viidi looduskaitsjate vastuseisu tõttu üle Jõelähtme valda Ülgase külla, kus vanasse fosforiidikarjääri oli valmistatud tehniliselt küllaltki nõudlik ja profiililt üle keskmise raskusastmega rada.

M16 noormehi oli stardijoonele kogunenud 38 ning neil tuli läbida kaks 5,3 km pikkust rasket ringi. Siin pidasid kulla nimel maha väga tulise duelli viljandlane Kristjan Johanson ja Tallinna kalevlane Ekke-Kaur Vossmann, kes sellel hooajal on nagu Vestmann ja Piibeleht kembelnud, kuigi favoriidiks võis siiski pidada aasta vanemat kalevlast. Stardist pandi kohe punn põhja ja teistest eraldus viisik, kus kõik eri klubide vennad. Esimeselt ringilt tulles oli sellest jäänud alles trio, kus sees hilisem medalikolmik. Kohe teise ringi alguse tõusul kiirendas Kristjan ning selle tulemusel jäi Pärnu kalevlane Tõnismann, kes hiljem pronksi võitis, maha. Teine ring kulgeski nii, et Kristjan sai tõusudel väikese edu, kuid lausikutel tuli Vossman järele. Viimasel sirgel enne lõputõusu sai tallinnlane ette ja blokeeris osavalt Kristjani möödumiskatse ning lõputõusul oli teravama jalaga Vossman, edestades Kristjanit 7 sekundiga ning läbides võistlusmaa 33.15,9-ga. Kristjan Johansonile siiski igati tubli ja võitluslik hõbemedal, millega võis väga rahule jääda. Vastane ei saanud oma kulda kergelt.

Kristjan Johanson krossi hõbe 2012

N16 neiud sõitsid sama ringi samuti kahel korral. 15 meistrit selgitama hakanud neiu hulgas oli ka Urumarja velotuuri kukkumisest paranenud Kärolin Varblane. Neiu sõitis hästi, kuid selle hooaja vähese treeningu pealt oleks medal ikka suur ime olnud. 4. koht ja kaotust võitjale Mari Liis Mõttusele, kes läbis 10,6 rasket kilomeetrit 39.19,2-ga, kogunes Kärolinil 5 minutit ja 55 sekundit.

N14 sõiduks meil kedagi välja panna ei olnud. Kevadel Eesti meistriks kriteeriumis kroonitud Reelika Varblane taastub veel Urumarja tuuri kukkumisest saadud peapõrutusest.

M14 poisid sõitsid lihtsustatud rajal ja neid oli starti kogunenud 44. Meie poistest sai Joosep Sankmann 21. koha ja Joosep Lossmann lõpetas 41. kohaga.

Esmakordselt võis rattaklubi treener oma karjääri jooksul öelda, et meie hulgas on võistluste peafavoriit ehk siis juuniorite klassi kuuluv Josten Vaidem, kes sellel hooajal on maastikusõitudes püsinud võitmatuna nii maratonides kui ka krossidel ja vormiajastus olümpiakrossiks oli läinud ideaalselt. Noormees oli läbinud just kolmenädalase ettevalmistustsükli spetsiaalselt seda võistlust silmas pidades ning kõik sujus plaanipäraselt, kuid kahjuks vigastas Josten võistluse eelõhtul soojendustreeningut tehes ennast õnnetult, tõmmates hammasratta pahkluusse. Võistlushommikul ta enam jalale toetuda ei saanud rääkimata pedaalimisest. Konkurentide rõõmuks ja meie kõigi kurvastuseks tuli Josten mandaadis nimekirjast maha tõmmata.

Teisel päeval peeti Ülgasel eliidi ja U23 võidusõit. Nende starti oli kogunenud 36 ratturit kellest 21 olid U23 vanuseklassi kuuluvad. Meilt tulid starti Martti Välk ja Markus Paas. Läbiti 6 x 6,3 km pikkust ringi. See sõit meile head ei toonud, Martti lõhkus kaks kummi ja jäi võistluse algul raja äärde ning äsja haigevoodist tõusnud Markus sõitis kui siil udus. Kui esimesed kolm ringi üritas ta oma haigusest tühjaks imetud organismiga siiski pingutada, siis viimased ringid liikus ta ainult tahtejõuga selle nimel, et meilt saaks keegi vähemalt lõpuprotokolli. Võitjale Martin Loole kaotas Markus ringiga ja sai 28. koha, mis U23 arvestuses andis 14. koha.