.
.
  • 11. juuni 2013

Etapivõit Murjani velotuurilt

7.-9. juunil toimus Lätis Murjani velotuur, kus ühtlasi selgitati välja Läti juunioride ja noorte meistrid eraldistardis ja kriteeriumis. Osalesid peamiselt Läti ja Eesti ning mõned Leedu ratturid. Eestist olid kohal 4 klubimeeskonda ning lisaks juunioride koondis.

3 päeva kestnud velotuuril Sigulda lähistel valitsesid väga kuumad ilmad ja tuult jagus ainult temposõidu päevale. Kõigepealt sõitsid tuuril noored (osaleda võis ka 1999 ehk M14 vanem) ja seejärel juuniorid ning tuuri kokkuvõtet peeti kohapunktidega, mitte ajaga.

I etapiks oli tugevas tuules ja suhteliselt raskel rajal (lainetav tee ja konarlik asfalt) sõidetud 15 km pikkune temposõit. Kristjan Johanson ja Reio Toom toodi starti otse põhikooli matemaatika lõpueksamilt ning näha oli, et poisid olid vaimselt väsinud ning see kajastus ka tulemustes. Kristjan sõitis välja vaid 7. aja 22.50, keskmisega 40,0 km/h ning Reio sai 24. aja. (See-eest läksid eksamid poistel hästi: Kristjan sai hinde 5 ja Reio 4.) Joosep Sankmann sai temposõidus 40. koha. M16 tuuri liidriks tõusis Nils Kelderis Lätist.

Juunioride konkurentsis tegi oma elu kiireima temposõidu Greg Hallop saades protokolli 11. aja 21.03, keskmiseks kiiruseks 42,76 km/h. Jaanus Tasane sai protokolli 24. tulemuse ning Georg Paldra lõpetas eraldistardi 29. ajaga. M18 temposõidu võitis Silver Mäoma Eesti juunioride koondisest ning tõusis tuuri liidriks.

II päeval sõideti grupisõite, noortel tuli läbida 3 x 22 km pikkust suhteliselt lihtsat ringi. Võib öelda, et grupisõit läks meie M16 noortel aia taha. Sõit oli küll aktiivne, kuid suhteliselt vigaderohke ning ega Johansonil midagi teha ka lastud, kohe olid kontrollijad sabas, kes tööd ei teinud. Eest said 3 lätlast, kellele veel hiljem lisandus üks ning peagrupp, mis kaotas võitjale 1.39, finišeeris 5. kohale. Meie poisid olid peagrupis, lõpukohad etapil Kristjan 15. ja Reio 16. Joosep jäi kahjuks lipu taha. Võitis lätlane Davis Persevics, läbides 66 km ajaga 1.41:58, keskmiseks kiiruseks 39.204 km/h.

Juuniorid sõitsid 5 x 22 km ringi ehk 110 km. Esimesel ringil käis kõva sõda ning igas minekus oli meilt kordamööda sees Greg ja Jaanus, neid jõudumööda abistamas Georg. Teise ringi alguses algatas mineku Greg saades kaasa 4 lätlast ja ühe Eesti koondislase (kes tööd teha ei saanud, sest tuuri liider Mäoma oli peagrupis). Vahe saadi 1`20“ peale, kuid Eesti koondis võttis koos teiste eestlastega (loomulikult mitte Viljandi omad) rongi ette ning jooksikud saadi siiski peale 90 km kätte ning oodata oli grupifinišit. Pool päeva atrõõvis rüganud Greg enam lõpus esimest viiulit ei mänginud ning lõpetas 13. kohal, Georg lõpetas 24. ning lõpus haamri saanud Jaanus 28.
Grupifinišis oli teravaima jalaga leedukas Martinas Stasikelis, kes võitis 110 km pikkuse etapi ajaga 2.38:25, keskmise kiirusega etapil 41,76 km/h. Meie juunioride vaistuga sellel etapil võib rahule jääda, selge areng on toimunud ja iga sõiduga muututakse enesekindlamaks.

III etapp kujunes meile aga üliedukaks, saime tuurilt etapivõidu. Kriteeriumi ring Ragana tänavatel oli 2,1 km pikk “lamavate politseinike“ ja ühe tõusuga kiire ring. Punktisüsteem oli huvitav, igal paaritul ringil väike finiš, kus võitjale anti 1 punkt ja paarisringil suur finiš, kus traditsiooniliselt anti punkte esimesele neljale ning lõpufinišis topelt punktid, nagu ikka.
M16 noormehed sõitsid 14 ringi ning Kristjan Johanson näitas, et vormiga on kõik korras ning pärast eelmise päeva vigade analüüsi toimis kriteeriumil kõik õlitatult. Kristjan sõitis väga võimsalt, võites 3 vahefinišit ja lõpufinišisse tuli uhkes üksinduses teiste ees ning sai magusa etapivõidu 25 punktiga tuuri võitja Kelderise ees. Ka Reio näitas paremat sisu ja sai etapilt 16. koha. Tuuri kokkuvõttes Kristjanile 8. ja Reiole 16. koht.

Juuniorid sõitsid 20 ringi ja olime väga lähedal ka teisele etapivõidule, kui Greg kogu sõidu väga aktiivselt ja julgelt sõitis ning kuni viimase finišini oli sõidu liider. Kahjuks sai Gregil püssirohi viimasel ringil otsa ning topeltpunktidega lõpufinišis punktilisa ei tulnud ning etapilt tuli III koht, millega võis siiski väga rahule jääda, Jaanus sai kriteeriumis 18. koha, Georg jäi kahjuks lipu taha. Kokkuvõttes sai Greg tuurilt väga tubli 6. koha ning Jaanus 17. koha. Murjani tuuri võitis juunioridest Silver Mäoma Eesti koondisest.

Lisaks olid meil kaasas EMV-ks valmistuvad Martti Välk ja Josten Vaidem, kes said osaleda open klassile peetud eraldistardis ja kriteeriumis, neile grupisõitu ja tuuri ei peetud.

Martti sai 15 km temposõidus ajaga 21:00,10 esimese koha, saavutades keskmiseks kiiruseks 42,84 km/h. Josten jäi mõne sajandikuga poodiumilt välja ning pidi leppima 4. kohaga.
Tänavasõidus pidi open klass läbima 15 ringi lõpufiniši peale. Siin sai Martti II koha ja Josten lõpetas 5. kohaga.