.
.
  • 06. september 2012

EMV maanteesõidus Vändras

1.-2. septembril peeti Vändras Eesti meistrivõistlused maanteesõidus, kus Reelika Varblane võitis N14 tütarlaste konkurentsis grupisõidus hõbemedali ning temposõidus pronksmedali.

Laupäev oli Vändras noorte EMV temposõidupäev. Rada oli kiireks sõiduks ideaalselt sile, kuid tuuline, külm ja vihmane ilm tõmbas sellele kriipsu peale.

N14 tüdrukuid oli stardis 13. Reelika läbis 10 km ajaga 18:44.872, mis teeb keskmiseks kiiruseks 32,00 km/h. Tütarlaps ise oma sõiduga päris rahule ei jäänud, sest tundis, et tegi esimesel 5 kilomeetril vastutuules liiga ning alatuulel ei suutnud piisavalt juurde kerida. Tegelikult võib tema võistlusega rahule jääda, sest ta tegi oma sõidu ära ja teenis EMV pronksmedali.
Reelika Varblane 10 km temposõidu stardis
Reelika Varblane temposõitu alustamas

N16 neide oli meistrit selgitama tulnud 15. Kärolin Varblane sai 10 km ajaks 17:46.167, läbides võistlusmaa keskmise kiirusega 33,77 km/h. See andis talle protokolli 7. koha, mis arvestades tema vähest treenitust oli normaalne tulemus.

M14 poisse oli stardis kõige arvukamalt, parima selgitamisele oli Vändrasse eraldistarti sõitma tulnud 58 poissi. Joosep Sankmann sõitis välja 29. koha, läbides 10 km ajaga 18:54,687, mis teeb tuulisel rajal keskmiseks kiiruseks 31,72 km/h.

M16 noormehi oli stardis 44 ning nende distants oli juba 15 km. Õhtuks olid tuulepuhangud veel tugevamaks muutunud, kuid vihmasadu oli harvemaks jäänud. Meie selle vanusegrupi liider Kristjan Johanson oma rütmi Vändra temposõidus ei leidnudki, ei vastu- ega allatuules ning rapsiv ja ebaühtlane sõit andis vaid 12. koha. Noormees kommenteeris: jalg ei olnud kõige parem, ei saanud rütmi kätte, polnud minu päev Medalit me temposõidus ei lootnudki, aga pool minutit oleks ikka kiiremini pidanud sõitma, ajaks tuli 23:23.632, mis 15 km keskmiseks teeb 38,46 km/h. Ivo Velbaum sõitis välja 14., Jaanus Tasane 16., Georg Peeter Paldra 18. ning Reio Toom 40. aja.

Pühapäeval oli ühisstardi päev, rada oli Vändra kandile omaselt nagu joonlauaga tõmmatult sile. 9 km pikkusel ringil oli kolm kurvi ja kaks pikka sirget – meile väga ebameeldiv rada, sest ühtegi supersprinterit meil pole ja tuul puhus ka ebasoodsalt,ühel sirgel tagant ja teisel vastu. Küljetuule lõik oli vaid 1,5 km pikk ning see ei olnud ka lagedal. Nii et küljetuule ketisuppi ka keeta ei saanud.

N14/16 tütarlapsed sõitsid ühises sõidus, jaotudes vanuseti enam vähem pooleks, kokku 29 ratturit. Reelika Varblane võitis N14 konkurentsis hõbemedali.

Distantsiks oli neile 36,8 km ehk 4 ringi. Sõit toimus tütarlastele omaselt rahulikult, grupp püsis 30 km koos, viimased kilomeetrid sõideti aktiivselt ja grupist pudenesid kümmekond ratturit. Finišisirgele tuli 20-liikmeline peagrupp koos. Kärolin ja Reelika olid mõlemad kenasti grupi ees ning vanemale õele tuli N16 klassi 5. koht ning Reelikale igati tore tulemus ja hõbemedal. Napilt kulla kaotanud Reelika küll veidi torises, kuid veidi vara oma spurti alustanud neiu võib siiski rahul olla – kaks starti ja kaks medalit. Võitja ajaks märgiti peale 36,8 km läbimist 1:04:30, mis teeb keskmiseks kiiruseks neidude sõidus 34,23 km/h.

M14 poisse oli stardijoonele kogunenud 54 ja nemad sõitsid 5 ringi ehk 46 kilomeetrit. Poiste sõit algas aktiivselt ning kohe hakati üritama. Esimesel ringil toimus suurem kukkumine, millest tekkinud segaduse tulemusel said eest 6 ratturit, kes jäid lõpuni teistele püüdmatuks. Joosep Sankmann oli kukkumise ajal kenasti grupi ees ja jäi maokast puutumata ning sõitis teises kuuikus, millele lisandus hiljem veel üks grupp. Nii moodustus 12-liikmeline peagrupp, kust hiljem veel mõned ratturid välja pudenesid. Joosep sõitis tublilt ja finišeerus grupis, kus jaotati kohad 7.–18. Lõpuprotokolli sai Joosep Sankmann grupisõidus 14. koha, M14 võitja keskmiseks mõõdeti 39,13 km/h, Joosep Lossmann katkestas.

M16 noormeeste võistlusmaa pikkuseks oli 73,6 km, startis 38 ratturit. Selles sõidus loodi kõige enam teravusi ning äraminekukatseid tehti pidevalt ning paugutamine käis vahetpidamata. Kõigis olulisemates üritustes olid Kristjan, Jaanus ja Ivo kordamööda sees ja asi tundus olevat kontrolli all, kuid poolteist ringi enne lõppu suutsid KJK ratturid, kes olid grupis 9 ratturiga masendavas ülekaalus, alatuule lõigul kiirendada. Ainukesena meie omadest grupi ees olnud Kristjan Johanson küll üritas kaasa minna, aga paremate sprinteriomadustega poistele sabale saamisest jäi napilt puudu ning vahe kahe jooksiku ja peagrupi vahel kasvas hüppeliselt. Kuni meie liider sai meeskonnakaaslased ette tööle kamandatud, oli vahe kasvanud viimasele 9-kilomeetrisele ringile minnes 40-le sekundile ning kuna keegi peale meie poiste püüdmiseks eriti tööd ei tahtnud teha ja KJK andis oma panuse püüdjate töö halvamiseks, saadi vahe küll 20-le sekundile, kuid see oli ka kõik ning sai selgeks, et peagrupp finišeerib kõigest pronksmedalile. Kahjuks oli viimasel 4-kilomeetrisel vastutuule lõigul meie tiimist teiste poiste jõud raugenud ja Kristjan pidi ennast ees hoidma oma jõududega ja arvukaid litreid üksi neutraliseerima. Viimasele kilomeetrile tuli 27-liikmeline peagrupp koos, 300 meetri peal oli Kristjan veel korralikul positsioonil, kuid mittesprinterina ja üksi ees võitlemisest kangestunud jalaga tuli leppida 19. kohaga. Võitjaks tuli Siim Kiskonen, kelle ajaks märgiti 1:45:48 ja keskmiseks kiiruseks 41,75 km/h. Peagrupp kaotas 25 sekundit, Karl Treimuth lõpetas 26., Jaanus Tasane 29. ning Ivo Velbaum 30. kohaga. Reio Toom katkestas.