.
.
  • 30. juuni 2015
  • RSS

EMV grupisõidud

Jalgrattaspordi kuningliku ala, ühisstardist grupisõidu meistrid selgitati erinevates vanuseklassides reedest kuni pühapäevani.

Võistlused kujunesid meie klubi kasvandikele väga edukateks. Lisaks temposõidule võideti veel kolm medalit:

Kristjan Johanson – meesjuunioride kuld,

Kristel Sandra Soonik – N14 tütarlaste hõbe,

Greg Hallop – U23 pronks

 

Reedel alustasid võistluspäeva N14 tütarlapsed 27,3 km pikkuse sõiduga ehk läbida tuli 3x9,1 km ringi. Grupp püsis soodsate tuuleolude ja ringi iseloomu tõttu koos. Kristel Sandra oli üks vähestest, kes proovis äraminekuid algatada, mis paraku vilja ei kandnud ja grupifinišiga lõppenud sõidus sai Kristel Sandra hõbemedali, millega oli ise väga rahul. Kümnendana lõpetas vahepeal kukkunud ja grupile järgi sõitnud nooruke Elina Tasane, kes ise veel N12 klassi kuulub, tema oli ka selle stardi noorim osaleja.

Päev jätkus M14 poiste sõiduga, kes sama ringi läbisid neljal korral ehk distantsiks kujunes 36,4 km. Meie poisid sõitsid üliaktiivselt ja olid kõikides minekutes sees ja algatasid ka ise neid. Vaatamata sellele oli 5 km enne lõppu ikkagi suur grupp koos. Poisid võtsid Viljandi rongi ette ja tegid seda, mida võib suurtuuridel näha – vedasid oma liidri 300 meetri peale grupi ees. Paraku ei olnud Toomas Voolu päev ja konkurendid tuhisesid kahelt poolt mööda. Kuigi tulemust selles sõidus ei tulnud, tuleb noori poisse ainult kiita ja tunnustada võidu sõitmise eest, sest kui nemad seda poleks teinud, oleks see väga mannetu loksumine olnud, sest konkurentidele olid seatud teine taktika. Toomas Vool 13., Henri Treimuth 14., Erki Laanemäe 20. ja kukkunud Alex Tund 65.

M16 noormehed sõitsid 63,7 km ehk 7 ringi, selles sõidus kontrollis võistlust täielikult CFC spordiklubi, kes oli starti saatnud Nõmme ja CFC ratturite ühinemise teel  tekkinud kümneliikmelise "maffia". Joosep Sankmann, kes füüsiliselt on praegu väga heas konditsioonis, ei suutnud selles virr-varris orienteeruda ja magas olulised sündmused maha ning lõpetas nelja liidri järel tulnud peagrupis 9. kohaga. Samas grupis tulnud Ukku Habakukke tuleb aga tunnustada, et selles grupis vastu pidas ja sai võistluselt 27. koha.

 

Paev hiljem sõitsid meesjuuniorid 121,9 km grupisõitu ja läbisid ühe 68 km pikkuse ja kuus lühikest 9,1 km linnaringi.

Meie praegu ainus stardis olnud meesjuunior Kristjan Johanson alustas kohe sõitu aktiivselt, sest loksumisest ei olnud ta huvitatud. Eest saadi peale kümnendat kilomeetrit ja veidi hiljem moodustus kuueliikmeline jooksikute grupp: Kristjan, kolm CFC ratturit, Viko mees ja KJK rattur, vahe saadi minutile ja tagant jälitas neid kaks viieliikmelist kamandat, kellel omakorda vahe 20 sekundit ja sealt edasi grupp.

Liidrite hulgast langes peagi krampide tõttu üks CFC rattur ja veidi hiljem veel üks sama klubi rattur kummi purunemise tõttu. Ette jäi nelik, kellest üks taktika tõttu tööd ei teinud ning rügama jäid Johanson, Vendelin ja Prangel. Tagant jälitas neid kuuene grupp ja neid omakorda suurem grupp, vahe saadi linnaringidele tulles minut kahekümne peale, kuid taga käis kuueses kamandas selline karussell, et vahe kahanes vahepeal 45 sekundile. Siis vajutasid ka liidrid, kellest üks lihtsalt passis sabas, klotsi juurde ja vahe saadi uuesti minutile. 25 kilti enne lõppu rauges Vendelini jõud ja ette jäid tööd tegema Johanson ja Prangel, Reisenbuk neil lihtsalt sabas. 12 km enne finišit vastutuule lõigul ründas Kristjan ja jätkas ees juba üksinda. Tagant jooksid mahajääjad ja jälitajad kokku ning viljandlast ajasid taga vahepeal kuus meest. Kristjan pidas survele vastu ja sai viimasel 500 meetril juba iga ratturi unistust, soolosõiduga lõppenud meistrikulda nautida.

Kristjan Johanson juunioride Eesti meistriks tulemas

Nagu võistluste peakohtunik UCI kommissar Madis Lepajõe ütles: „Viimase kümnendi põnevaim ja võitluslikum juunioride grupisõit eestikatel.“

Huvilised saavad grupisõidu teist päeva Youtube’is ise vaadata. Kristjani grupist lahkumine on 21. minutil.

 

182,5 kilomeetrit Vändras algas sarnaselt varasemate aastatega – kohe gaas põhja ja grupi selektsioon varakult ära teha. Üritajaid oli palju, meilt stardis olnud Josten Vaidem ja Greg Hallop olid kohe kordamööda aktsioonis, Jaanus Tasane toetas neid jõudumööda.

Sarnaselt päev varem toimunud juunioride sõiduga oli 15. minutil ette moodustunud kolmik Kangert, Aia, Puntso. Järgi läksid Jakin, Jõeäär, Pruus, Raid ja Taaramäe sõiduvees said veel järgi järgi Pung, Nõmmela ja Hallop. Moodustus 11-likmeline grupp, kus sõitsid 6 professionaali, kolm Prantsuse klubide eliitamatööri, kellest kaks on U23 mehed, ning Eestis sõitvad Pung ja Hallop.

Josten ja Jaanus jäid peagruppi ning jälitamiseks tööd tegema ei pidanud, kui mõnel võib tekkida küsimus, miks meie lipulaev Josten Vaidem jäi peagruppi ja teine jalg Greg Hallop oli jooksikute hulgas, siis see kujunes situatsioonist, kui Josten oli just oma kolmandast rünnakust pundi poolt kinni püütud ja ässad pärast seda taas ründasid ning Josten hetkel punases olles grupi ees lõõtsutas. Seega sai Greg oma võimaluse, kui Taaramäe läks ja meie mees tema tuulde sai ning ennast peagi atrõõvist avastas.

Josteni kommentaar olukorrast: „Gregiga kordamööda proovisime, ise veel ei jõua 5-6 laksu järjest põhjagaasiga panna nagu meie profid, ning olin just kosumas, kui tuli Gregi kord ja tal läks õnneks, vorm on hea, lihtsalt olukord sattus selline.“

Ees töötas 11-meheline liidergrupp üksmeelselt ja sõideti pidevalt ühtlase kiirusega 46-47 km/h, vahe kasvas peagrupi ees jõudsalt. Kui see oli jooksikutega minutile kasvanud, läks peagrupp pooleks. Alguses oli teises grupis Jaanus ja kolmandas Josten, aga peagi vahetati kohad ning Josten spurtis teise gruppi ja Jaanus vajus kolmandasse. Teine grupp, kuhu oli jäänud Vändra ,TÜSKi, Pelotoni, Komo jt mehi, kellel ees kedagi polnud, hakkas korralikult jälitustööga tegelema ning vahet vähendati 50 sekundi peale, mis püsis pikalt.

Greg oli oma suurt sõitu vapralt jätkamas. Teise suure ringi alguses püsis vahe veel 50 sekundi peal, aga rada keeras uuesti vastutuulde ning kui sõidetud oli 70 kilomeetrit, hakkas vahe vaikselt liidrite ja jälitava teise grupi vahel kärisema.

Kui jõuti teise suure ringi lõppu, oli vahe juba üle kahe minuti. Liidergrupp pani ühtlaselt ligi 50 kilti tunnis ja läks oma teed, kõik tegid ühtlaselt tööd ja keegi ei viilinud.

Kolm linnaringi ehk 30 kilomeetrit enne lõppu hakati paugutama ja esimesena jäi maha Pung, kes konkureeris U23 medalile. Sedasi literdati igal ringil, aga keegi maha ei jäänud, kuni eelviimase ringi lõpus said eest Jõeäär ja Taaramäe. Ülejäänud kaheksa sõitjat pusisid omavahel.

Gregi püssirohi sai otsa viis kilomeetrit enne finišit ning jäi sealt seltskonnast maha, aga siiski sai noormees hakkama oma elu sõiduga, kui lõpetas eliidi sõidu kümnendana ja U23 pronksmedaliga.

Ka ässad nagu Kangert ja Taaramäe tunnustasid kõiki U23 mehi, kes päev otsa atrõõvis vastu pidasid ja võrdselt teistega tööd tegid.

See tulemus teeb nüüd Gregi klubi otsingud Prantsusmaale loodetavasti lootustandvamaks.

Josten tuli teise grupiga ja lõpetas 15.-na ja U23 8. kohaga ning oli ülipettunud. Jaanuse gruppi enam linnaringidele ei lastud.

 

PS. Josten Vaidem sõitis tagasi oma Prantsuse koduklubisse millest naaseb koju sõitma augusti algul Tartus toimuvateks Euroopa meistrivõistlusteks.

Kristjan Johanson lahkus samuti kodumaalt, et juunioride koondise koosseisus sõita juulis jooksul kolm velotuuri Belgias, Luksemburgis ja Saksamaal, millega kogutakse hoogu samuti Euroopa meistrivõistlusteks.

Greg sai aga võimaluse sõita Norras velotuuri.


Videointervjuud

Treener Marek Johansoniga enne viimast päeva

Kristjan Johansoniga

Aivo ilvesega, kes võitis esikoha Msport klassis

Greg Hallopiga

 

Fotod

Vali uudis:Tagasiside Close