.
.
  • 29. juuni 2016

Eesti meistrivõistlused

2016. aasta maanteesõidu meistrivõistlused algasid 21. juunil Jüris temposõiduga, kus N16 klassis tõi kuldmedali Kristel Sandra Soonik.

Rada oli tuttav 2013. aastast, kui samas peeti meeste EMV temposõit. Seekord olid tingimused sellised, et siledad ja allamäge lõigud olid vastu- ja küljetuules ning allatuule lõik kergelt tõusev. Teekate oli ka nii-öelda raskelt veerev ehk üle keskmise raske. Aga päike siras, oli mõnusalt soe ja tuuline suveilm.

Päeva alustasid M14 poisid, kus meie kiirem oli Marko Martti Mõttus läbides 10 km ajaga 17`30"615, keskmiseks kiiruseks 34,266 km/h ning 17. koht. Tony Tamm oli 23., Sander Martin Viitra 31., Paul Mikk 41., Johannes Tiirats 42., Kusti Reier 47., Henri Valmsen 48., Tauri Toom 49., Marek Vainola 57., Richard Root 58., Stefan Johanson 61. ja Kristjan Markus Soomets 62.

N14 tüdrukutest sai 10 km distantsil 7. koha Elina Tasane ajaga 19`18"330, Merilin Sarikas oli 11., Anne Mari Mõttus 12. ja Kirke Reier 15.

N16 10 km distantsil tuli Eesti meistriks Kristel Sandra Soonik ajaga 17`24"489, keskmiseks kiiruseks 34,467 km/h. Pöördesse tuli Kristel oma põhikonkurendist kuus sekundit aeglasemalt, kuid vastuküljetuules tagasi sõites suutis ta vahe tasa sõita ja teise kuus sekundit edugi saavutada ning võitis kuldmedali Manuela Matilde Niguli ees. Kristel Sandra ütles pärast sõitu, et on väga rahul, aga distantsi teine pool kulges väga raskelt ja oli tunne, et üldse ei jõua.

Kristel Sandra Soonik - 2016 Eesti meister temposõidus

M16 poiste 15 km distantsil oli meie kiireim Erki Laanemäe, kes pöördepunkti tuli alles 12. ajaga, kuid tagasi vastutuules suutis niipalju tempot tõsta, et sõitis 5. kohale ajaga 23`14"118, kiiruseks 38,734 km/h. Toomas Vool sai 7., Henri Treimuth 8. ning Ukku Habakukk 35. koha.

Temposõidu starti minek
Stardiplatvormile tõusmine

Meesjuunioride 25 km distantsil sai Joosep Sankmann 8. koha ajaga 36`49"630, kiiruseks 40,731 km/h ehk Joosep tegi enda kohta väga korraliku sõidu.

Puhkehetk
Puhkehetk võistlusel

Kristjan gümnaasiumi lõpetanunaEliidi ja U23 meeste distantsiks oli juba 36 km. Siin läbis meie omadest võistlusmaa kõige kiiremalt Kristjan Johanson ajaga 49`46"213, keskmiseks kiiruseks 43,4 km/h ja andis talle 10. koha. Mehe kommentaar oli lühike: „Eraldistardi tippvormist jääb hetkel keskmisest pulsist võistlusel 6 lööki puudu,
et sõita 45-46 keskmist.“ Jaanus Tasane sai 12. ja Josten Vaidem 14. koha.

Kristjan lõpetas temposõidu ja grupisõidu vahele jäänud päevadel gümnaasiumi. Abiturient on Viljandi spordihoone ees pidulikult fotole jäädvustatud koos jalgrattaga. Kristjan on niisiis oma õpilase ja sportlase elu treppidel ronides jõudnud juba sammaste vahele.

Grupisõitudega jätkati pärast pühi Kiilis. Sõideti veidi üle 10 km pikal ringil, nagu sõitjad ütlesid „lambi ringi peal“. Meie ainsa medali tõi seekord Kristel Sandra Soonik, kes teenis hõbeda N16 sõidus.

Niisiis 25. juunil olid meilt võistlustules M14 poisid. Koos poistega lasti sõitma ka seenioride 5-7 klassid. Sellist asja loodaks tulevikus korralduses enam mitte näha, sest poisid on alles noorusest kogenematud ja nii vanad seeniorid juba väga „kandilised“. Kui need kaks kokku panna, siis sellest head nahka ei tule. Ettearvatult ilmestasid seda sõitu rohked kukkumised, millest ka meie poisid puutumata ei jäänud. Mõni käis asfaldil pikutamas mitmeid kordi, aga õnneks piirdusid meie kukkumised rataste ja riiete lõhkumisega ning marrastuste ja põrutustega.

Sellel 44 km pikkusel sõidumaal oli meie parim Marko Martti Mõttus 28. kohaga. Ta jäi liidergrupist maha puhtalt kogenematuse tõttu, on ta ju trennis käinud vaid paar kuud. Tony Tamm jäi eest maha kukkumise tõttu ja sai 39. koha. Tauri Toom jäi eest jõuga maha ja lõpetas 53. kohaga, Sander Martin Viitra lõpetas 54. Johannes Tiirats, kes samuti kukkus ja jooksu vahetas, lõpetas 55. kohal. Väga võitlusliku sõidu teinud Kusti Reier, kes käis maoli kaks korda ja lõhkus hiljem ka kaks kummi, sai 56. koha. Paul Mikk sai kukkumises kõige rohkem räsida ja katkestas üks ring enne lõppu.

26. juunil oli joonel Eesti jalgrattaspordi raskekahurvägi ja sõideti 179 km pikkune eliidi ja U23 võidusõit. Puudu olid vaid kolm suurt: Taaramäe, Kangert ja Jõeäär.

Selle sõidu jooksul näitas pardakompuuter kõige kõrgemat temperatuuri 32 kraadi, hiljem vihmasaju ajal langes temperatuur veidi.

Sõda käis umbes 20. kilomeetrini, selle ajal hoidsid meilt sõitu kontrolli all Greg ja Kristjan, veidi panustas ka Jaanus. Josten ootas õiget momenti. Siis toimuski otsustav äraminek, kuhu sai meilt värskust hoidnud Josten. Sellel hetkel punases olnud Greg ja Kristjan sinna ei saanud, kuigi viimasena nimetatul jäi sellest napilt puudu. Nii oligi meil atrõõvis vaid Josten teiste tiimide vastu, kust mehi kahe ja kolme kaupa. Algul lasti väikse vahega väga suurel kiirusel mitu ringi, ees 14 meest ja jälitamas peagrupp. Paar ringi hiljem hakkas jooksikute edu kasvama. Kui see minuti ja kahekümne peale kasvas, hakkas peagrupp tööle ja tõmbas kaks ringi põhjagaasiga ning sai vahe 40 sekundi peale, kuid siis anti tempos järele ja vahe hakkas poolel maal uuesti kasvama ning sai selgeks, et Jostenil tuleb ees paljude sprinterite vastu üksi seista. Juhtuski see, et neli ringi enne lõppu said literdamise tulemusel eest kolm meest, neile järgnes nelik ja Josten tuli järgmises viisikus ning edasi tuli peagrupp. Sedasi sõidetigi lõpuni. Võitis Mihkel Räim, U23 meistriks tuli teisena lõpetanud Silver Mäoma. Josten lõpetas 10. kohaga, mis U23 meestest andis 7. koha. Greg sai U23 11. koha, Kristjan 14. ning Jaanus 16., kõik kolm tulid peagrupis.

27. juunil alustasid päeva meesjuuniorid 116,8 km distantsil. Joosep Sankmann jättis küll tugeva mulje ja tegi korraliku sõidu, kuid meeskonnana koosseisuliselt kõigist üle olnud CFC oma 8 ratturiga surus teistele peale oma tahtmise ja tegid mida soovisid. Lõputu literdamise tulemusel sai eest neli ratturit, kellest kaks CFC meest ja tegelikult üks Kuusalule renditud CFC rattur. Joosep jäi peagruppi, mis vaikselt kahanes ning sai lõpuks 9. koha.

Edasi sõitsid M16 noormehed 75,2 km ning kohe esimesest ringist hakkas samuti pihta väga aktiivne sõit. Eest sai neli meest, kelle hulgas Henri Treimuth. Veidi hiljem liitus suure pingutuse tulemusel Toomas Vool, kes veidi hiljem ühe venna tõttu sealt taas maha jäi. Nii moodustus ette jooksikute trio, kus Henri tegi elu sõitu. Kahjuks peagruppi langenud Toomas ja Erki ei suutnud sõitu lõpuni kontrollida ja kaks ringi enne lõppu panid vahepeal minut kahekümnese edu saavutanud jooksikutele järgi veel viis ratturit. Ette moodustus viimaseks ringiks seitsmene grupp, kus ka lakkamatult literdati. Kogu aeg ees olnud Henri jõud rauges kuskil 7 km enne lõppu ning ta jäi sõna otseses mõttes iseendaga võitlema ja tuli leppida seitsmenda kohaga. Toomas sai peagrupist tulles 11. koha, Ukku Habakukk 26. ning Erki 28. koha.

Päevale ja kogu eestikate turneele pani punkti N14 ja N16 neidude 33,6 km pikkune võidusõit, kus nagu ikka tüdrukute sõidus püsis peagrupp koos lõpuni ja veidi enne finišit pandi asjad paika. N16 hõbemedali võitis Kristel Sandra Soonik, kellele see oli teine medal temposõidu kulla kõrval. N14 arvestuses sai 6. koha Elina Tasane, 10. Kirke Reier, 12. Merilyn Sarikas ja 16. Anne Mari Mõttus.