.
.
  • 02. september 2014

Dobele velotuur

27.-30. augustil peeti Dobeles ja selle ümbruses Läti juunioride meistrivõistlused mitmepäevasõidus Zemgale karikale.

Väga korraliku rahvusvahelise tasemega juunioride tuuril startis 90 ratturit seitsmest riigist ja 14 võistkonnast. Kohal olid Poola, Venemaa, Valgevene, Soome, Läti, Leedu ja Eesti meesjuuniorid. Tuuri märksõnadeks võib seekord lugeda laussadu, raju tuult, jahedat ilma ja loomas.tta ehk kõva mehe ilmad.

Nelja päevaga sõideti proloog ja neli etappi kogupikkusega 292,3 km. Velotuuri võitis Ekke Kaur Vossmann Tallinna Kalevist, võitja keskmiseks kiiruseks kujunes 43,12 km/h. Kristjan Johanson lõpetas tuuri 14., Georg Peeter Paldra 56. ja Reio Toom 64.kohaga.

Avapäeva õhtul sõideti rängas tuules 3,1 km pikkune proloog. Parimat aega näitas soomlane Henttala, kes tõusis ka tuuri liidriks. Kristjan sõitis välja 22. aja, Georg 51. ja Reio 68.

Teise päeva hommikul sõideti 75 km pikkune I etapp, mis oli väga aktiivne. Oli paar tõsisemat atrõõvi. Aktiivselt sõitis ka Kristjan, kes ühest neis oli ka sees, siiski oli 10 km enne lõppu 40-liikmeline peagrupp koos, kui ühel pikal laugel tõusul vajutasid eest viis ratturit.

Kristjan: „Olin normaalsel positsioonil, aga jäin lollisti kahtlema. Hetk hiljem juba grupist ära ei lastud.“

Need viis ka ette jäid 18 sekundiga. Peagrupp tuli ühe ajaga, etapi võitis Arseni Ikanovich Belarusi Dünamost. Kristjan sai etapilt 35. koha, Reio ja maoli pannud Georg tulid järgmise grupiga ja said vastavalt 54. ja 74. koha. Tuuri liidriks tõusis jooksikute hulka kuulunud teine soomlane Hänninen, Kristjan tõusis koha võrra.

Sama päeva õhtul sõideti rämedas küljetuules 15 km pikkune eraldistart, mille võitis veenva ülekaaluga Fincyclingu esindaja, proloogigi võitnud Henttala, kes ka uuesti tuuri liidriks tõusis. Kristjan sai ajaks 19:57 mis teeb keskmiseks kiiruseks 45,11 km/h, etapilt 13. koht ja kokkuvõttes tõus 16. kohale.

Kristjan: „Sõitsin elu keskmise eraldis, kuigi eestikate pronksisõidu ajal oli tegelikult parem jalg. Siiski oli korralik enesetunne, arvan et jaotasin jõudu hästi.“

Georg tegi enda kohta väga hea sõidu ja sai oma tuuri parima koha, olles etapil 32. ning Reio lõpetas temposõidu 71.

Kolmandal päeval sõideti tuuri pikim 109,2 km, raskeima profiili ja oludega etapp. Läbida tuli 6 x 18,2 km pikkust ringi. Lausvihmas ja seitsme soojakraadiga etapp pani noored ratturid korralikult proovile. Lisaks tuli igal ringil läbida 500-meetrine lõik lautade vahel loomas..a sees ehk kokku seda „mangot“ kolm kilomeetrit.

Sellel etapil oli palju kurvitamist, tagasipöördeid ja küljetuult. Sõideti väga vihaselt ja pidevalt keegi proovis ja tehti ka küljetuules ketisuppi.

Neljanda ringi alguseks oli moodustunud  peagrupp, kus umbes 40 venda ja siis veel kolm-neli väiksemat gruppi. Viiendal ringil läksid eest 14 ratturit.

Kristjan: „Kurat, olin jumala ees, aga selle tõusu lõpus täiesti kangis. Need vennad ei pannud isegi litrit, vaid lihtsalt sõitsid ära, kes jõudis sellel momendil. Mul oli tuuri viletsaim jalg ka see päev, lisaks tagumine rehv ka ei pidanud. Pidin kurvides ja tagasipööretes uuesti ette saamiseks jõhkralt vaeva nägema, eks see mulle saatuslikuks saigi see hetk, kui tuur ära tehti.“

Etapi võitis viimased 10 km üksi jooksikute eest plagama pannud Ekke Kaur Vossmann, kes tõusis ka tuuri uueks liidriks.

Kristjan, kes ka 10 km enne lõppu peagrupist minema sai koos kahe eestlasega, lõpetas etapi 16. ning tõusis kokkuvõttes 14. kohale. Georg ja Reio tulid ülirasketes oludes sõidetud etapi 5. grupis, kus anti kohad 59-71.

Viimasel päeval sõideti 90 km pikkune etapp, kus sees ka üks kruusalõik. Ilm oli selle tuuri jooksul esimest korda päikseline ja suht tuuletu. Otse loomulikult hoidis liidri mansa KJK pundi koos, neid toetamas lätlased, kes samuti soovisid pundikat. Nii tuligi ligi 80 venda Dobele staadionifinišile koos.

Kristjan: „Jalg oli täna parem. Viimasel kildil olin täiesti ees, aga rong tuli vasakult ja jäin karpi. Endal meeskonnakaaslasi ees abis polnud, need tegelesid enda ellujäämisega kuskil. Veeresin staadionile pundi keskel. Etapp pandi keskmisega 47,35 km/h.“

Etapi võitis tuuri aktiivseim rattur Norman Vahtra RTR-ist.

Kristjan: „Ega enda sooritusega rahule ei jäänud. Miinimumeesmärk oli tulla parimaks nooreks ja esimese kuue hulka jõudmine, aga noorte arvestuses tulin 4. kohale ja üldarvestuses 14., eestlaste sisekonkurentsis olin 4. Loodan, et kindlustasin endale järgmiseks kevadeks koha koondise laagrisse ja sealt edasi on juba kõik võimalik, sest peatreener Suvi oli Dobeles tuuri jälgimas. Meeskonnakaaslastele ei saa midagi ette heita, nende tase on hetkel selline, et pidin üksi sõitma.“