41. Tartu Noortetuur

7.-10. juulini sõidetakse Lõuna-Eesti teedel 41. Tartu Noortetuur, EMV mitmepäevasõidus noortele. Stardis oli 78 ratturit 18 võistkonnaga Eestist, Lätist ja Soomest.

Viljandi rattaklubi esindus noortetuuril

Meie meeskond noortetuuril

Avapäeva hommikul sõideti traditsiooniliselt 1,4 km pikkune proloog Tähtveres Tartu laululava territooriumil. Meie kiireim oli meeskonna kapten Joosep Sankmann 16. ajaga 2'06''09, mis teeb keskmiseks kiiruseks 39,8 km/h. Proloogi võitis soomlane Antti Jussi Juntunen. Toomas Vool sai 34., Erki Laanemäe 37., Henri Treimuth 42., Kristel Sandra Soonik 54., Alex Tund 70. ning Ukku Habakukk 71. koha.

Õhtul sõideti väga tugevas tuules 50 km pikkune grupisõit Roiul. Teisel ringil sai eest kolmik, kuhu kuulus ka Joosep, kuid vahet väga suureks ei lastud. Kui grupp nad kinni püüdis, siis pani kontra Marten Jõeäär CFC I võistkonnast ja vahe hakkas jõudsalt kasvama. Kuna CFC   oli väljas kolme võistkonnaga, siis neile olukord sobis ning suutsid nad ka grupi töötegemist segada. Selle tulemusel ees korralikult tööd käima ei saadudki ning üritati litritega järgi minna. Siiski jäi Jõeäär muljetavaldava soolosõiduga 18 sekundit grupist ette ja võitis etapi ning tõusis tuuri liidriks. Joosep asub kokkuvõttes 16. kohal ning VRK meeskondlikult 8. kohal.

53-liikmeline peagrupp tegi finišit teisele kohale. Joosep sai etapilt 13. koha. Teda finišis aidanud Erki Laanemäe 25., Henri 44. ja Toomas 51. koha. Järgmistes gruppides tulid Ukku 56. kohal ja Alex Tund 66. kohal. Kristel Sandra lõpetas etapi 75. ning jäi lipu taha. Temale sai saatuslikuks etapi alguses juhtunu, kui kõik kitsal teel veel koos olid ja ta kukkumise vältimiseks oli sunnitud kraavi sõitma. Peale seda vastutuule lõigul enam gruppi tagasi ei suutnud sõita ning ajalimiiti ei mahtunud ehk kordus eelmise aasta olukord.

Tuuri teise päeva 72 km osa sõideti marsruudil Roiu-Reola-Karilatsi-Saverna-Valgjärve-Otepää. Seega oli tegu on eesti mõistes suhteliselt mägise etapiga, lisaks tuli kogu etapp ka vihma, seetõttu ilmestas päeva rohked kukkumised.

Nagu eeldada võis, soovis liidri mansa gruppi koos hoida ja see neil ka oma suurte jõududega õnnestus – kui ühed väsisid, pandi uued mehed ette kinni tõmbama, tempot tegema ja minekuid kontrollima ning nii tuligi lõpus ikkagi ligi 50-se grupi finiš. Etapi võitis soome koondise sõitja Antti Jussi Juntunen ajaga 1.50.40, keskmiseks kiiruseks 39,0 km/h.

Viletsat enesetunnet kurtnud Joosep lõpetas 10. kohaga. Joosepi põhiabimees Erki seekord teda finišis aidata ei jaksanud ning sai ise 17. koha. Samas grupis tulid ka Toomas ja Henri vastavalt 35. ja 40. kohaga. Ukku tuli järgmises seltskonnas 54. ning väga suurtes raskustes olnud Alex tuli 9,5 minutit hiljem 61. kohal.

Joosep on kokkuvõttes 17. ning meie meeskond tõusis kuuendale kohale. Vahed on väikesed ja järgmine raske etapp Pühajärve ringil annab uued võimalused.

Tuuri kolmandal päeval sõideti 70 km etapp Otepääl. Läbida tuli viis korda Pühajärve rasket ringi, esimesel ja kolmandal mäefiniš, teisel ja neljandal vahefiniš, nii et igal ringil finišeeriti lisaks lõpukale.

Esimesel kolmel ringil näitas Joosep üles suurt aktiivsust, kuid nagu esimesel päeval juhtus, sündis temale pandud kontrast äraminek. See sai teoks kolmanda ringi lõpus, kui eest läks soomlane ja CFC rattur. Edasi kordus ikka sama stsenaarium: liidermansa tõmmas hoo maha ja segas ka töötegemist ning need kaks venda kasvatasid jõudsalt vahet, mis lõpuks kasvas ligi neljale minutile. Joosepile etapilt 15. koht, mis tõstis ta kokkuvõttes 14. kohale. VRK mansa jätkab 6. kohal. Etapi võitis soomlane Veli Matti Koistinen ning tõusis ühtlasi  tuuri uueks liidriks. Praegu on tuuril igal etapil liider vahetunud ja kõik nad on olnud erinevad.

Kui tavaliselt saavad ratturid hurjutada liigse passiivsuse eest, siis seekord oli meie kapten Joosep Sankmann ehk algul veidi liialt aktiivne ja lõpuks viimastel ringidel enam midagi teha ei suutnud. Siiski võib meest kiita, kuna „trollibussis loksumine“ ka midagi ei anna, arendab ikka aktiivne sõit.

Pärast kaht jooksikut tuli pikale veninud peagrupp, kuhu oli jäänud vaatamata raskele rajale ligi 40 võistlejat. Lisaks Joosepile tulid seal Erki 27., Toomas 28. ning Henri 31. kohal. Mäe tänava kilomeetrisel tõusul oli grupi pea ja saba vahe 25 sekundit finisijoonel. Alex Tund, kes sai suure paki, tuli finišisse 57. ning jätkab vapralt tuuri. Ukku Habakuke jõuvarud olid otsas ja ta jäi Otepää etapil lipu taha.

Tuuri viimase etapina kavas olnud 12,1 km pikkune eraldistart sõideti Kõrveküla–Lähte teel, kus maastik on temposõidu kohta suhteliselt raske ja ka tuul oli distantsi teisel poolel vastu.

Temposõidu võitis Oskar Maidre, kes tuuri kokkuvõttes jäi küll teiseks, kuid EMV arvestuses tuli Eesti noortemeistriks mitmepäevasõidus. Velotuuri võitis Soome koondise sõitja Veli Matti Koistinen.

Joosep Sankmann sõitis tuuri lõpus enda kohta korraliku temposõidu ning sai ajaga 19`15"401 13. koha. See tõstis ta üldkokkuvõttes 12. kohale ja EMV arvestuses tuli 7. koht. Siiski jäi eesmärgiks püstitatud eestlaste esikuuik 32 sekundi kaugusele.

Noored M14 poisid tegid korraliku tuuri. Erki Laanemäe tõusis temposõiduga kokkuvõttes 27. kohale. Toomas Vool langes peale eraldistarti mõned kohad ja sai kokkuvõttes 31. koha. Henri Treimuth lõpetas velotuuri kokkuvõttes 33. kohaga ning mitu etappi seljataga ähvardavalt musta lippu lehvimas tundnud Alex Tund mahtus eraldistardis viimasena ajalimiiti ja sai tuuri lõpuni sõidetud ning kokkuvõttes 60. koha.

Viljandi rattaklubi meeskond sai velotuuri kokkuvõttes 6. koha ning EMV arvestuses 4. koha.