.
.
  • 03. juuni 2016

35. Tartu rattaralli

Pühapäeval sõideti 35. Tartu rattaralli. 135 km pikkusel põhidistantsil sai meie kasvandikest parimana Greg Hallop 7. koha.

Kohe sõidu alguses sai selgeks et Saksa koondis koos nende teise mansa ja rootslastega olid otsustanud sellest rattarallist profisõidu teha. Stardist vajutati gaas põhja ja venitati grupp pikaks, et kellelgi mingit võimalust linna vahel ei tekiks ja ringteele minnes tehti kohe küljekat otsa. Selle tulemusel jäi peagrupp „vaid“ u 200-liikmeliseks.

Meil oli väga aktiivne Kristjan Johanson, kelle eesmärk oli atrõõvi saada. Greg Hallop ja Jaanus Tasane hoidsid madalat profiili seoses Eesti tuuri väsimusega. Kristjan saigi koos viie kaaslasega Liiva mägedes eest ja vahe saadi 50 sekundi peale. Kui tavalisel rattarallil oleks selline minek eest läinud, nimetatud saksa ja rootsi tiimid asusid tööle ja tõmbasid vahe 25 km jooksul uuesti praktiliselt kinni. Jooksikute hulgast jäi kahjuks maha Kristjan. Arvestades, et mees oli treeninud vaid mõned korrad enne rattarallit peapõrutusest tulnud pausi tõttu, ta siiski oma lükked ära tegi ning aktiivselt ka jätkas.

Peale Kristjani peagruppi langemist lasi sakslaste juhtimisel tegutsev peagrupp, mis Liiva mägedega oli kahanenud umbes 80-liikmeliseks, korraks jala sirgu ning ette jäänud viisik suurendas uuesti vahe 40 sekundi peale. Seepeale tõmbas sakslaste mansa uuesti rongi sisse ja üle 55 sekundi vahet ei laskunud ning teist korda Otepääle jõudes olid jooksikud praktiliselt käes ja eest langes veel kaks meest gruppi ning asemele läks kolm uut ja moodustus kuuemeheline atrõõv. Kristjani aktiivne sõit oli ka mehe hetkevormi salve tühjendanud ja tema enam minna ei jõudnud ning Greg ja Jaanus, kes nagu mainitud, olid tuurist läbi ja „lebotasid“ grupis. Kuna sakslased koos kompanjonidega said ka selleks hetkeks haamri, hakkas vahe uuesti jõudsalt kasvama ning varsti oli selge, et võitja tuleb kuuemehelisest jooksikute grupist.

Võidu saigi värskema jalaga soomlane Matti Manninen (ta sai grupist ära, kui sõita jäi u 40 km). Teiseks jäänud Mihkel Räim oli jooksus olnud juba Liiva mägedest alates. Grupp tuli kolm minutit hiljem 7. koha peale ning vangla piirkonnas ärkas üles Greg, kes päev otsa grupis istus ja poistele juuagi tassis. Greg kasutas oma võimaluse sajaprotsendiliselt ja suurepäraselt ära, ründas grupist mõni kilomeeter enne finišit, saigi vahe sisse ja püsis finišeerides ülinapilt peagrupi ees meie läbi aegade parima tulemusega. Videopildis on 44. sekundist alates näha, kui napilt Greg peagrupi eest pääseb ja seitsmenda koha võtab.

Kristjan ja Jaanus jäid lõpus aktiviseerunud saksa rongi surve alla, suruti silla all aedadesse ning veeresid üle joone vastavalt 50. ja 52. kohal ning tubli vanameister Aivo Ilves tuli kolmandas grupis 161.-na. Pika distantsi lõpetas üle 1500 ratturi.

Lühikesel sõidumaal tegid tublit sõitu meie noored saades ka väikese umbes 30-se grupiga eest ära. Teisena finišeeris narvaka järel Erki Laanemäe ning kohe tema järel Toomas Vool. Henri Treimuth tuli 9. ning Kristel Sandra Soonik 12. kohale ehk esimese õrnema soo esindajana sellel distantsil. Ukku Habakukk oli 91.,Tony Tamm 513. ning Paul Mikk 555. Sõidu lõpetas 2032 ratturit.