.

Pulleritsu külakool

Pulleritsu külakool

Puhkepäeva rattamatk viib seekord Pulleritsu külakooli asukohta Paistu valla Pulleritsu külas. Asukohta juhatavad ajutised viidad. Sihtkoht kaardil. Viljandist on sinna ja tagasi ligi 30 km.

Esimese Pulleritsu koolmeistri poja Mihkel Miti mälestuste kohaselt hakkas Pulle­ritsul kool tegutsema 19. oktoobril 1833. Liivimaa konsistooriumi andmetel alustas kool tööd 1832. aastal. Algul polnud sellel veel Pulleritsu nime. Selle sai kool 1844. a paiku õpetajaks tulnud Jaak Pulleritsu järgi.

Esimeses, õlgkatusega koolihoones olid rehetuba ja rehealune ning puidust põrandad. 1841. aasta veebruaris põles see maja maha. 1865. aastal töötas kool juba uues kivikatusega hoones, mis asus rehest lahus.

Pulleritsu kooli rohketest juhatajatest on enim tähelepanu pälvinud Jaan Adamson, kes töötas seal aastatel 1852–1879. Ta polnud pelgalt koolmeister, vaid ka rahvavalgustusliku tegevuse ja Aleksand­rikooli mõtte algataja ning raamatukogude asutamise vajaduse väljaütleja.

Pulleritsul said kooliharidust Mihkel Veske, Kovali talu Hennod, Adam ja Peeter Peterson ning paljud teised, kelle üle meil on põhjust uhke olla.

Kool töötas hoones 1935. a sügiseni, mil valmis uus Holstre koolimaja. Pulleritsu ja Pirmastu algkoolid liideti tollal Holstre 6-klassiliseks algkooliks. 1936. a müüdi koolimaja Jaan Toobalile. 1950. aastate alguses kasutas kohalik kolhoos vana majaosa kanalana, halva seiskorra tõttu lammutati see 1955. a. Tänaseks on säilinud vaid hoone 1900. a ehitatud lühike vasakpoolne osa.


Pulleritsu kool 1911. a

Holstre Pulleritsu koolimaja ühes õpilastega kooliaasta alguses 28. oktoobril 1911. Foto H. Silk.
Viljandi muuseumi fotokogu
Tagasiside Close